Forum prawne

Kiedy skorzystac z art. 387 Kpk??

Jestem oskarzony o sfalszowanie biletu parkingowego %-) Mialo to miejsce jakies 6 miesiecy temu dzis przyszedl mi listem akt oskarzenia... Chcial bym skorzystac z prawa art. 387 kpk czyli prozba o wydanie wyroku skazujacego o najmniejszej karze . I tu jest moje pytanie. Kiedy i w jaki sposob mam powiadomisc sad o tym ze chce skorzystac z tego art. ??? wyslac im to listem? czy powiedziec dopiero podczas rozprawy?

2006.6.29 16:40:16

Odpowiedzi w temacie: Kiedy skorzystac z art. 387 Kpk?? (1)

To nie jest wniosek o wydanie wyroku skazujacego o najmniejszej karze. A wniosek skazujący ( czyli przyznajesz sie do winy ) i wymierzenie określonej kary bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Taki wniosek mozesz zlozyc do chwili zakończenia I przesluchania na rozprawie. Najlepiej na samym poczatku. Pamietaj ze musisz zaproponowac sobie sam kare w granicach ustawowych, co nie znaczy ze Sad sie do niej przychyli i oczywscie Prokurator równiez moze zaproponowac inna kare dla CIebie. Ponizej przepis: Art. 387. § 1. (243) Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu. § 2. (244) Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku. § 3. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Przepis art. 341 § 3 stosuje się odpowiednio. § 4. Przychylając się do wniosku sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę. § 5. Jeżeli wniosek złożono przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpoznaje go na rozprawie. Pozdrawiam Kaja

2006.6.29 20:2:2

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika