e-prawnik.pl Porady prawne

Księgi wieczyste a likwidacji wpisu służebności

Odpowiedzi w temacie ()

aromaro

26.6.2006

Kiedyś ojciec otrzymał działkę od dziadka w formie darowizny. Na działce była nałożona służebność dożywotnie w księgach wieczystych na rzecz Dziadka i Babci. Teraz Ojciec podzielił działkę na cztery części i przekazał w formie darowizny swoim dzieciom trzy działki. Ja otrzymując jedna działkę otrzymałem ją wraz z służebnością dożywotnią babci i dziadka. Problem dziadka nie istnieje bo zmarł dawno temu ale na działce buduję dom i chciałem wziąć kredyt hipoteczny, lecz nie mogę bo jest w księgach służebność dożywotnia babci. PROBLEM JEST W TYM, że babcia jest sparaliżowana i niema z nią żadnego kontaktu. A sprawa założona przez ojca o ubezwłasnowolnienie jest w toku a mnie zależy na czasie . WIĘC CZY ISTNIEJE JAKIŚ SPOSÓB AŻEBY ZLIKWIDOWAC TEN WPIS W KSIĘGACH O SŁUŻEBNOŚĆ DOŻYWOTNIĄ NA RZECZ BABCI Z UWAGI NA JEJ CHOROBE NIEJEST W STANIE Z TEGO PRAWA SŁUŻEBNOŚCI ZKOZYSTAĆ. Za pomoc z góry dziękuję Wątek taki dodałem też w dziale służebność bo niewiem jak go sklasifikować.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

dusheq

2006-07-20 23:08:35

Służebność dożywocia czy służebność osobista to jest ??? To ważne bo to bardzo duża różnica. Jeżeli zadzwonisz na komórke pomoge Ci. 0695088368

kemotek

2006-10-17 15:57:19

Oczywiście istnieje taka możliwość, ale przez notariusza jeśli dobrze pamiętam.

Małgosia prawo-cywilne.net

2008-04-10 13:39:09

Moi rodzice 4 miesiące temu podarowali mi mieszkanie własnościowe z ustanowioną służebnością mieszkania. Ponieważ tato mój zmarł, mamę wziełam do siebie i tam zameldowałam. W chwili obecnej znalazłam chetnych na mieszkanie po rodzicach i zamierzam je sprzedać. Proszę mi powiedzieć,czy fakt ustanowionej służebności mieszkania spowoduje konieczność przywiezienia mojej mamy do notariusza.Pytam sie o to ponieważ mieszkam z mamą 460 km od miejsca położenia mieszkania o którym mowa. Dużym wysiłkiem dla mojej 80 letniej mamy byłby przyjazd do notariusza. Co powinnam zrobić aby załatwić sprzedaż mieszkanie bez uczestnictwa fizycznego mamy.

Roma prawo-cywilne.net

2008-07-03 21:00:36

Nie wiem jak u Ciebie Małgosiu, ale w mieście, w którym mieszkam jest taka możliwość, by notariusz przyszedł do domu/szpitala. W sytuacji, którą opisujesz możesz zaprosić notariusza ze swojego miasta i mama może oświdczyć, że znosi służebność, to powinno wystarczyć. Najlepiej jednak skontaktuj się z notariuszem, tym przed którym będzie podpisywana umowa kupna/sprzedaży mieszkania, on powie Ci co powinnaś zrobić. To co może skomplikować sytuację to ewentualne zaburzenia świadomości Twojej mamy, trudności z podpisem, złożeniem oświadczenia, ja borkam się z takimi właśnie problemami. Wtedy pozostaje ubezwłasnowolnienie. Powodzenia.

Asia prawo-cywilne.net

2009-08-25 14:08:16

Witam wszytskich forumowiczów. Mam taki problem. Mam dom z działka i wpisem do księgi o służebności dożywotniej. Problem polega na tym że mama jest za granicą i napewno nie zjawi się tutaj u notariusza. Czy ktoś wie dokladnie jak mama może się zrzec służebności drogą pocztową? Z tego co wiem, najpierw powinnam przygotować u notariusza takie pismo w którym on się tego zrzeka, później przetłumaczyć na język kraju w którym się ona znjaduję i co potem? Mama ma mi to tylko podpisać u jakiegoś notariusza bo słyszałam coś o jakimś poświadczaniu dokumentów apostille. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje.

kazia666 prawo-cywilne.net

2010-05-30 12:42:12

Witam. Jestem w bardzo podobnej sytuacji co Filip. Dziadek darował mi mieszkanie, w KW jest wpis o dożywotniej bezpłatnej służebności na rzecz dziadka. Kilka lat temu dziadek przeszedł poważny udar i mieszka ze swoim synem (moim wujkiem) i jego rodziną. Został ubezwłasnowolniony całkowicie, czekamy teraz na ustanowienie opiekuna prawnego. Moje pytanie brzmi: czy opiekun prawny może (działając w imieniu dziadka) zrzec się owej służebności, biorąc pod uwagę, że dziadek z niej nie korzysta i nie będzie korzystał? Chciałabym sprzedać to mieszkanie lub wziąć kredyt hipoteczny a zapewne nikt nie zechce kupić obciążonego mieszkania, bo żaden bank nie zabezpieczy się na tej nieruchomości.

andy prawo-cywilne.net

2010-06-11 16:49:40

Mam pewną sprawę.. Moja mama była właścicielką mieszkania. ale później (ok. 10 lat temu) spisała aktem notarialnym 'umowe o sprzedaniu mieszkania na użytkowanie wieczyste na lat 98 dla mojej siostry(ponieważ jako jedyna była wtedy bez mieszkania), mama miała ustanowioną dożywotnią i nieodpłatną służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z mieszkania. Czy ja jako druga córka mogę się starać o podział mieszkania(o zachówek)), który stoi teraz zupełnie pusty? a siostra raczej nie chce się dzielić czy o tym rozmawiać..

diwa prawo-cywilne.net

2010-06-16 17:00:20

witam,też mam problem z likwidacją służebności w darowanej mi części domu .Część domu należy do mnie i mojego męża/piętro / a parter tylko do mnie gdyż niedawno darowała mi go mama ,lecz wpisana została służebność mieszkania ,chcę wziąć pożyczkę hipoteczną lecz jak się dowiedziałam z takim wpisem nic nie załatwię proszę o pomoc jak zlikwidować ten wpis w księdze wieczystej i w jakiej ewentualnie formie mogę "zabezpieczyć"przezorną mamę? z góry dziękuję

paziumpka prawo-cywilne.net

2010-09-09 19:11:09

Witam!!! Ja mam następujący problem polegajacy na tym ze jestem właścicielka domu który dostałam od swojego dziadka w darowiżnie i w tym domu ma zapisana słuzebnośc dożywotnią mój ojciec.Moje pytanie jest nastepujące czy ja moge sprzedac ten dom bez zadnych problemów.Bo ojciec nigdy nie zgodzi sie na usuniecie dozywotki.I jescze jedno pytanie Bo ta dożywotke miał mój ojciec zapisaną podczas gdy siedział w więzieniu wszystkie papiery fałszował mój dziadek typu podpis ojca itd.i czy to prawda że osoba która przebywa w wiezieniu jest pozbawiona wszelkich praw pozawięziennych? i czy na tej podstawie ja moge mu to usunąść??a potem wymeldować gdy pójdzie do więzienia za inne wywinięcia które popełnił??? prosze odpiszcie bo to moja ostatnia nadzieja sprzedaż tego domu!!!!!!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Czynsz w spółdzielni Kupililiśmy z żoną mieszkanie własnościowe od osoby prywatnej na rynku wtórnym (zarządzane przez spółdzielnię). W rachunku jaki wystawia nam spółdzielnia opłacamy: - (...) czytaj dalej»