Należność za zalanie mieszkania

Odpowiedzi w temacie (3)

-

29.8.2003

Wynajmuję mieszkanie w domu wielorodzinnym (spółdzielncze) u osoby prywatnej. W mieszkaniu tym była niesprawna instalacja wodociągowa, w miejscu trudnym do zauważenia (za wanną pod kafelkami). Instalacja zaczęła przeciekać bardzo wolno. W mieszkaniu które wynajmuję nie pojawiły się żadne widoczne symptomy zalania. Z kolei mieszkanie sąsiada niżej, którego nie było przez okres 2 miesięcy, uległo zalaniu. Zniszczenia oszacowano na kwotę ok. 2 tys. złotych. PYTANIE: Żada się ode mnie zapłaty ww. kwoty, pomino faktu iż mieszkanie sąsiada jest ubezpieczone. Czy taka decyzja ma uzasadnienie prawne? Albo czy należną kwotę nie powinna uiścić właściciel mieszkania, które wynajmuję?
(esteban13)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

szymon

2003-09-06 22:40:28

To że mieszkanie sąsiada jest ubezpieczone to nic nie znaczy - bo On nie spowodował szkody, tylko Ty (czy prawomocny właściciel mieszkania); czy opłata powinna być opłacona przez Ciebie to nie wiem, nie znam warunków umowy o najmu mieszkania. Jeśli nie ma umowy najmu to możesz oczywiście nie zgodzić się na zapłacenie i szkodę i nikt nic nie może Ci nic zrobić, obowiązek pokrycia szkody spoczywa na właścicielu mieszkania, bo praktycznie Ty tam nie mieszkasz lub nie przebywasz legalnie, a jeśli masz umowę i jakiś pkt. w umowie mówi, że za wszelkie szkody w tym zalanie sąsiada ponosi wynajmujący, to masz pecha i musisz tą szkodę pokryć z własnej kieszeni.

michael

2006-10-24 06:37:27

to, że sąsiad ma ubezpieczone mieszkanie to fajnie, ale Tobie to nic nie daje, jeśli Twoje mieszkanie nie jest ubezpieczone to ktoś te 2 tys musi pokryć, ale nie Ty, ponieważ tylko wynajmujesz mieszkanie. Sprawę skieruj do właściciela:)

R-2oor

2007-02-23 09:29:36

1. Odszkodowanie może się należeć (inaczej mówiąc, poszkodowany będzie miał prawo go dochodzić) jeśli suma wypłacona przez ubezpieczyciela nie pokryła całej szkody. Generalnie odpowiedzialny jest sprawca szkody (o ile ponosi winę) Mówi o tym art. 415 kodeksu cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. 2. Art. 433. Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec. Jednakże Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 marca 2002 r. I CKN 1156/99 Przepis art. 433 kc nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkody spowodowane przelaniem się wody w budynku z lokalu położonego wyżej do lokalu usytuowanego niżej. 3. Pozostaje więc 415kc 4. Kwestia osoby zajmujacej pomieszczenie: Jeśli właściciel nie mieszka w tym mieszkaniu, to osobą zajmującą je jest najemca. W typowej sytuacji to właśnie najemca będzie ponosił odpowiedzialność. Odpowiedzialność wynajmującego mogłaby wchodzić w grę, gdyby zalanie nastąpiło na skutek zawinionego zaniedbania należących do niego obowiązków, np. zaniechania koniecznego remontu instalacji wodnej (drobne naprawy obciążają najemcę, większe - wynajmującego - por. art. 681 kc).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: