Nieuwidocznienie ceny

Odpowiedzi w temacie (1)

waldek6530

30.9.2013

Proszę o interpretacje przepisu art. 137 § 1 kW. Jestem rolnikiem, nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej a nadmiar swoich produktów rolnych (kwiaty, jaja kur niosek i miód) sprzedaję na pobliskim targowisku. Strażnicy miejscy na podstawie art. 137 § 1 kW "atakują" mnie i innych podobnych sprzedających o to, że nie uwidaczniamy cen sprzedawanych artykułów. Nie wiem czy mamy taki obowiązek gdyż powyższy przepis mówi " Kto w przedsiębiorstwie handlowym lub usługowym narusza przepisy o obowiązku uwidocznienia cen podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany." Czy mnie rolnika sprzedającego na targowisku nadwyżkę produktów rolnych można traktować jako "przedsiębiorstwo handlowe lub usługowe". Nie rozumiem tego i dlatego proszę o wyjaśnienie tej sprawy na forum. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

BarbaraSzopa

2013-10-01 09:37:18

Po pierwsze- nie musi Pan mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, aby móc określić Pana jako przedsiębiorcę. Co więcej, w literaturze zauważa się, że możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej nawet bez posiadania przedsiębiorstwa, podając jako przykład właśnie sprzedaż przez rolnika płodów pochodzących z jego gospodarstwa rolnego. Po drugie - prowadzi Pan handel detaliczny, Pana działalność nastawiona jest na zysk, co powoduje, iż zalicza się Pan do kategorii określonej przez art. 137 § 1 kw. Na marginesie narowadzam, iż ustawa kodeks wykroczeń nie definiuje "przedsiębiorstwa handlowego", toteż koniecznym jest odowłanie się do innych ustaw, m.in. kodeksu cywilnego, ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Kwestią tą szczegółowo zajął się Sąd Najwyższy w uchwale dnia 17 marca 2005 r., sygn. I KZP 3/05, z uwagi na obszernośc tej uchwały nie będę jej cytować. Niemniej jednak, nie ma wątpliwości co tego, iż podlega Pan pod art. 137 kw. Pozdrawiam. Adwokat Barbara Szopa

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.2.2013

  Czy wiesz co to są ceny transferowe?

  Pojęcie cen transferowych nie posiada precyzyjnej definicji, nie jest też jednoznaczne. Dla niniejszego opracowania przyjmujemy, iż ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach między podmiotami (...)

 • 23.12.2018

  Nie będzie podwyżek cen energii

  Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy, która ustabilizuje ceny energii elektrycznej w Polsce. Dzięki temu koszty zakupu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 (...)

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

 • 22.11.2017

  Informowanie o cenach

  Musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Inspektorzy sprawdzili (...)

 • 27.7.2019

  Stawki za połączenia międzynarodowe

  Niższe ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów Unii Europejskiej obowiązują od 15 maja 2019 r.