Odprawa dla zwolnionego z pracy nauczyciela.
Odpowiedzi w temacie (3)

Żona jest nauczycielkem mianowanym. Z przyczyny zakładu pracy (rozwiązanie placówki)-wszyscy pracownicy dostali wypowiedzeiinia z pracy. W nowym roku szkolnym rada miejska powołała nową placówkę oświatową, w której zostali zatrudnieni wszyscy w/w pracownicy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje w tym przypadku odprawa pieniężna związana ze zwolnieniem z poprzedniej placówki, która została zlikwidowana. Czy podjęcie pracy w nowej placówce oświatowej bezpośrednio po upływie okresu wypowiedzenia może być przyczyną niewypłacenia odprawy? Mam jeszcze pytanie-jak-czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, w jakich przypadkach NIE PRZYSŁUGUJE ODPRAWA PIENIĘŻNA (oczywiście chodzi mi o opisaną sytuację). Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi, które na pewno zinteresują nauczycieli znajdujących się w podobnej sytuacji.
(ekrzysiek)
Nie znalazłeś odpowiedzi?

odprawa przysługuje nauczycielowi w przypadkach określonych w art. 20 Karty Nauczyciela (m.in. w sytuacji likwidacji placówki). Ustawa ta więc uzależnia prawo do odprawy od wystąpienia okoliczności wymienionych w tym przepisie i nie przewiduje wyłączeń od odprawy. Nie jest zatem przeszkodą do uzyskania odprawy zatrudnienie w nowej placówce. Zakładam, że Twoja żona nie przeszła w stan nieczynny ani, że nie kontynuuje zatrudnienia w nowej placówce w trybie art. 23 kp (musiałaby otrzymać pisma tego dotyczące)

Dziękuje za odpowiedź. Nie dodałem, że pracownicy wyżej wymienieni zostali zatrudnieni w placówce, która przejęła mienie poprzedniego zakładu pracy. Jednakże ważne jest, że propozycję pracy przyjęli już PO upływie okresu wypowiedzenia. W tej sprawie zapadł wyrok w sądzie rejonowym (uznający prawo doodprawy)-jednakże przez pracodawcę zostalą złożona apelacja. Co prawda porada nie jest mi juz potrzebna, ale uważalem, że celowe będzie napisanie tego postu, ponieważ może opis powyższej sytuacji pomoże komus zjandującemu sie w podobnej sytuacji. Pozdrawiam-Krzysiek

Dziękuje za odpowiedź. Nie dodałem, że pracownicy wyżej wymienieni zostali zatrudnieni w placówce, która przejęła mienie poprzedniego zakładu pracy. Jednakże ważne jest, że propozycję pracy przyjęli już PO upływie okresu wypowiedzenia. W tej sprawie zapadł wyrok w sądzie rejonowym (uznający prawo doodprawy)-jednakże przez pracodawcę zostalą złożona apelacja. Co prawda porada nie jest mi juz potrzebna, ale uważalem, że celowe będzie napisanie tego postu, ponieważ może opis powyższej sytuacji pomoże komuś znajdującemu sie w podobnej sytuacji. Pozdrawiam-Krzysiek
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
przez: Hanulec | 2022.2.3 16:35:4
Miałam umowę na czas nieokreślony, jako pomoc nauczyciela. W związku z przeniesieniem dziecka do którego byłam pomocą do innej placówki dostałam 3 miesięczne wypowiedzenie. Czy w tym wypadku (...) czytaj dalej»
-
Odprawka dla zwolnionego nauczyciela
przez: Greg | 2009.3.2 17:56:29
Witam. Mam pytanko. Obecnie jestem nauczycielem mianowanym. Jednak w tym roku nie jestem nauczycielem etatowym, ponieważ mam jedynie o,95 etatu. Czy w związku z tym w momencie kiedy dyrekcja mnie zwolni (...) czytaj dalej»
-
przez: RysiekZ | 2011.7.5 12:51:23
Mam pytanie, czy należy się odprawa dla pracownika, który był zatrudniony na czas określony do końca roku, pracował w danym zakładzie rok i 2 miesiące, w wypowiedzeniu obowiązywał 2 tygodniowey (...) czytaj dalej»
-
przez: dariusz245 | 2012.2.20 14:49:29
jeżeli w momencie rozwiązywania stosunku pracy za porozumieniem stron nie osiągnęłaś jeszcze wieku emerytalnego to nie licz na te odprawę. czytaj dalej»
-
przez: wojciech_g | 2012.3.12 14:11:55
może pan liczyć, tutaj przykład wyrok SN z 16.11.2000r., I PKN 79/00. czytaj dalej»