Odprawa dla zwolnionego z pracy nauczyciela.

Odpowiedzi w temacie (3)

-

13.11.2002

Żona jest nauczycielkem mianowanym. Z przyczyny zakładu pracy (rozwiązanie placówki)-wszyscy pracownicy dostali wypowiedzeiinia z pracy. W nowym roku szkolnym rada miejska powołała nową placówkę oświatową, w której zostali zatrudnieni wszyscy w/w pracownicy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje w tym przypadku odprawa pieniężna związana ze zwolnieniem z poprzedniej placówki, która została zlikwidowana. Czy podjęcie pracy w nowej placówce oświatowej bezpośrednio po upływie okresu wypowiedzenia może być przyczyną niewypłacenia odprawy? Mam jeszcze pytanie-jak-czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, w jakich przypadkach NIE PRZYSŁUGUJE ODPRAWA PIENIĘŻNA (oczywiście chodzi mi o opisaną sytuację). Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi, które na pewno zinteresują nauczycieli znajdujących się w podobnej sytuacji.
(ekrzysiek)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

zakret

2002-11-21 01:10:48

odprawa przysługuje nauczycielowi w przypadkach określonych w art. 20 Karty Nauczyciela (m.in. w sytuacji likwidacji placówki). Ustawa ta więc uzależnia prawo do odprawy od wystąpienia okoliczności wymienionych w tym przepisie i nie przewiduje wyłączeń od odprawy. Nie jest zatem przeszkodą do uzyskania odprawy zatrudnienie w nowej placówce. Zakładam, że Twoja żona nie przeszła w stan nieczynny ani, że nie kontynuuje zatrudnienia w nowej placówce w trybie art. 23 kp (musiałaby otrzymać pisma tego dotyczące)

ekrzysiek

2003-07-11 09:51:48

Dziękuje za odpowiedź. Nie dodałem, że pracownicy wyżej wymienieni zostali zatrudnieni w placówce, która przejęła mienie poprzedniego zakładu pracy. Jednakże ważne jest, że propozycję pracy przyjęli już PO upływie okresu wypowiedzenia. W tej sprawie zapadł wyrok w sądzie rejonowym (uznający prawo doodprawy)-jednakże przez pracodawcę zostalą złożona apelacja. Co prawda porada nie jest mi juz potrzebna, ale uważalem, że celowe będzie napisanie tego postu, ponieważ może opis powyższej sytuacji pomoże komus zjandującemu sie w podobnej sytuacji. Pozdrawiam-Krzysiek

ekrzysiek

2003-07-11 09:52:18

Dziękuje za odpowiedź. Nie dodałem, że pracownicy wyżej wymienieni zostali zatrudnieni w placówce, która przejęła mienie poprzedniego zakładu pracy. Jednakże ważne jest, że propozycję pracy przyjęli już PO upływie okresu wypowiedzenia. W tej sprawie zapadł wyrok w sądzie rejonowym (uznający prawo doodprawy)-jednakże przez pracodawcę zostalą złożona apelacja. Co prawda porada nie jest mi juz potrzebna, ale uważalem, że celowe będzie napisanie tego postu, ponieważ może opis powyższej sytuacji pomoże komuś znajdującemu sie w podobnej sytuacji. Pozdrawiam-Krzysiek

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • 9.12.2004

    Emerytura nauczyciela

    Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń (...)

  • 20.2.2018

    Odprawa pośmiertna

    Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)

  • 5.3.2013

    Zwolnienie nauczyciela - jakie kryteria brać pod uwagę?

    Kryteria, według których dokonuje się wyboru jednego z nauczycieli do zwolnienia z pracy, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu. Wybór (...)

  • 23.8.2018

    Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

    Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

  • 2.6.2017

    Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

    Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 (...)