Forum prawne

Osoba zagraniczna a meldunek stały

Dlaczego sformuowanie "stałe miejsce zamieszkania za granicą" z definicji osoby zagranicznej w ustawie Prawo działalności gospodarczej należy rozumieć nie jako zameldowanie na pobyt stały ile miejsce stałego pobytu wynoszące ponad 183 dni w roku. Przeciez stałe miejsce zamieszkania - zgodnie z zapisem w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych - właśnie oznacza meldunek na pobyt stały, pamiętać również należy że istnieje obowiązek meldunkowy i można mieć jedynie jedno miejsce zameldowania. Wedle wcześniej przytoczonej interpretacji "stałego miejsca zamieszkania" (powtórzone za C.Kosikowskim z Komentarza do ustawy Prawo działalności gospodarczej) obywatel polski zameldowany na stałe w Polsce, ale przebywający w ciągu roku w sumie ponad 183 za granicą może być uznany za osobę zagraniczą. Jeżeli przebywa za granicą te 183 dni bez przerwy to ma obowiązek wymeldować się z pobytu stałego w Polsce i zameldowac się za granicą. Bo jak można przebywać ponad 183 dni w roku za granicą bez żadnego tam meldunku?

(Edyta)

2001.3.12 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Osoba zagraniczna a meldunek stały (4)

DRoga Pani, bardzo prosto. ZAgranica w wielu przypadkacvh nie przewiduje czegos takiego jak obowiazek zameldownaia. TO jets wymysł staregosystemu. POz atym u nas w POlsce i tu sie z Pnaia nie zgodzić pozwalam, ustawa KC i ustawa o ewidencji ludnosci nie sa ze soba skrelowane. Oba te katy mowia o czym s calkiem innym. Prosze zwrocic uwage na np tworzeenie rejesdtru wyborcow do wyborow samorzadzowych tam stosujemy KC ale nie ewidencje ludnosci itd iotd

2002.1.3 10:38:27

Mozna bo zagranica nie ma zadnych meldunkow. Udowodnisz Twoj pobyt zagranica rachunkami za gaz, swiatlo lub telefon oraz korespondencja. To sa dowody pobytu zagranica.

2009.1.7 19:5:20

W niektorych krajach Europy jest obowiazek meldunkowy a w niektorych - np. Uk - nie ma. W Uk nie ma nawet dowodow osobistych, nie ma obowiazku miec przy sobie prawo jazdy kiedy prowadzisz samochod - policja da Ci 48 godzin stawic sie w komisariacie i okazac prawo jazdy, ubezpieczenie, test techniczny i dokument pojazdu. ZALECA nie wozic ze soba dowodu rejestracyjego pojazdu! Dlaczego? Przez radio w ciagu minuty sprawdza wszystkie dane a patrole samochodowe sprawdza te dane przez wbudowany komputer!

2010.7.23 21:34:26

EU zlikwidowalo juz limit 183 dni pobytu w kraju Europy jako kraj do rozliczenia podatkowego. Wprowadzili teraz "miejsce centrum zycia" czy cos tak sformulowane czyli tam, gdzie Urzad Podatkowy zdecyduje, ze masz glowne "zainteresowanie, osrodek Twoich spraw zyciowych". Decyzja, gdzie jestes rezydentem podatkowym nalezy do NICH! Najpewniej zdecyduja o kraju, gdzie masz najwieksze dochody (w Europie oczywiscie) nawet jesli tam nie mieszkasz. Np. jestes obywatelem tylko Polski, masz ulice domow z mieszkaniami na wynajecie w miasteczku na brzegu morza w Hiszpanii (dzialacz Solidarnosci) i mieszkasz w St.Tropez (Francja) to Hiszpanie Toba sie zajma....

2010.10.26 9:52:52

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika