e-prawnik.pl Porady prawne

pełnoletnie dziecko a aliemnty

Odpowiedzi w temacie (1)

urka1

8.9.2011

Czy matka ma prawo złożyć pozew do sądu o podniesienie alimentów na 18 letniego syna? Czy ukończenie 18 lat może być powodem do podniesienia alimentów?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mateusz.tunski

2011-09-08 16:19:17

Odpowiadając na pierwsze pytanie - z powództwem musi wystąpić pełnoletni syn, a nie może takowego wytoczyć Pani na rzecz syna. Uprawnionym do żądania świadczeń alimentacyjnych jest bowiem wyłącznie ten, kogo potrzeby mają być zaspokojone za pomocą tych świadczeń. Gdy chodzi o drugie pytanie - oczywistym jest, że potrzeby uprawnionego oraz możliwości zobowiązanego mogą ulec zmianie; tym samym może ulec zmianie wysokość alimentów. Na podstawie art. 138 KRO Pani syn może wytoczyć powództwo o podwyższenie alimentów. Powództwo może zostać uwzględnione o ile wykaże, że zwiększeniu uległy jego potrzeby albo zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Sam faktu ukończenia 18 lat nie stanowi podstawy do podwyższenia obowiązku alimentacyjnego. Pozdrawiam, MT

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM