Forum prawne

Plan zagospodarowania przestrzennego

Witam. Proszę o podpowiedź w zakresie aktu prawnego, na podstawie którego można zinterpretować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan został uchwalony w 1996 roku na podstawie ustawy o planowaniu przestrzennym z 1994 roku. Znowelizowana ustawa o planowaniu przestrzennym z 2003 roku w art. 87 ust. 1 wskazuje, że plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone po 1.1.1995 roku zachowują swoją moc, natomiast art. 88 tejże ustawy mówi, że traci moc ustawa o planowaniu przestrzennym z 1994 roku. W związku z tym skoro mój plan zagospodarowania przestrzennego jest z 1996 r., to znaczy, że jest planem obowiązującym, ale jego zapisy należy interpretować na podstawie znowelizowanego ustawy o planowaniu przestrzennym z 2003 roku czy na podstawie ustawy z 1994 r., która utraciła swą moc?????

Moje pytanie wynika przede wszystkim z tego, że chcę wybudować dom, parter + poddasze użytkowe. Niestety urzędnicy twierdzą, że nie mogę wybudować takiego domu bo w moim planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis: "wysokość zabudowy 2 kondygnacje + poddasze użytkowe"...

Poniżej fragment planu zagospodarowania:
"1. 1MN - teren istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej i bliźniaczej, adaptacja istniejących budynków mieszkalnych w dobrym stanie technicznym, rozbiórka mieszkalnych i gospodarczych po zużyciu technicznym, przy ulicy Piaski Starowiejskie budynki kształtować indywidualnie. Wysokość zabudowy 2 kondygnacje + poddasze użytkowe. Linia zabudowy 10,0 m od krawędzi jezdnia 1KD, l KL; 7,0 m od krawędzi jezdni 2KD i 5,0 m na odcinku 1KL od zakrętu 1KD.
2. 2MN - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej bliźniaczej do 2 kondygnacji + poddasze użytkowe, wolnostojąca na działkach około 1000 m2 l kondygnacja + poddasze mieszkalne. Przy ul.Piaski Starowiejskie dopuszcza się na trzech działkach w głębi zabudowę wolnostojącą parterową z poddaszem mieszkalnym. Wspólne wjazdy dla zabudowy przy ulicy i w głębi. Linia zabudowy 15,0 m od krawędzi jezdni 51 KUZt 1/2, 0,8 m od krawędzi jezdni na odcinku 1K1 od zakrętu 1KD.
3. 3MN - teren zabudowy mieszkaniowej wolnostojącej parterowej z poddaszem mieszkalnym i bliźniaczej o 2 kondygnacjach z poddaszem użytkowym. Przy ul. Kazimierzowskiej adaptacja istniejących budynków mieszkalnych i uzupełnienia w istniejącej linii zabudowy. Bryłę obiektu mieszkalnego na działce przylegającej do ul.1KL i 51KUZ 1/2 należy potraktować indywidualnie odpowiednio zaakcentować zabudowę narożną. Granica działek wzdłuż ul. 27KUZ 1/2 i 51KUZ 1/2 obsadzić zielenią wysoką. Linia zabudowy 10,0 m od krawędzi jezdni 1KL, 3KD; 15,0 m od krawędzi jezdni 51 KUZ 1/2; 16,0 m od krawędzi jezdni 50 KUZ 1/2."

Moja działka znajduje się w obszarze 1MN. Rozmawiałam z urzędnikami, że moim zdaniem zapis o wysokości dotyczy wysokości maksymalnej, co oznacza, że nie mogę wybudować nic ponad określoną wysokość. Niestety urzędnicy upierają się, że mają być 2 kondygnacje i poddasze użytkowe bo tak jest napisane w planie i koniec.

Poruszyłam temat, że w nowej ustawie o planowaniu przestrzennym wyraźnie jest napisane, że plan zagospodarowania przestrzennego obowiązkowo określa maksymalną wysokość zabudowy, ale urzędnicy twierdzą, że mój plan jest planem obowiązującym i nie podlega nowej ustawie, a starej (a przecież ustawa nowa wyraźnie wskazuje, że poprzedni akt traci swą moc)

Poruszyłam również temat, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obligatoryjnym parametrem ustaleń planu miejscowego jest określenie wysokości zabudowy, a nie ilości kondygnacji, które mogą stanowić dodatkowe, ale nie wyłączne ustalenie wysokości zabudowy. Jednak moje argumenty w żaden sposób nie trafiają do urzędników. Proszę o podpowiedź, czy ja źle myślę, czy naprawdę jak jest napisane w planie 2 kondygnacje + poddasze użytkowe to tak ma być i koniec?
Czy ustawa nie jest aktem nadrzędnym nad aktem prawa miejscowego?

2017.7.25 19:35:29

Odpowiedzi w temacie: Plan zagospodarowania przestrzennego (1)

PLan zagospodarowania okresla maxymalna mozliwosc zabudowy.
Przekroczenie uprawnien Urzednika panstwowego ktory kaze budowac wiecej niz to wynika z potrzeb, mozliwosci finansowych i upodoban inwestora stanowi naduzycie konstytucyjnych praw czlowieka do dysponowania swoja wlasnoscia.
Taki urzednik powinien byc wywalony na bruk.Potrzeba Pani odnoszaca sie do budynku parterowego z poddaszem uzytkowym miesci sie i jest zgodna z tym obowiazujacym planem, bo nie przekracza wysokosci sasiednich (ewentualnych) budynkow. Czy przypadkiem nie jest ktos zainteresowany Pani dzialka? Tak dzieje sie teraz w Urzedach. Nowa zmiana nic nie przyniosla na dole - wrecz przeciwnie. Niech Pani zlozy swoj projekt i niczym sie nie przejmuje.Architekt to powinien bez zadnego problemu zalatwic.
Pozdrowienia

2017.8.16 18:41:15

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika