e-prawnik.pl Porady prawne

Podpisy u notariusza

Odpowiedzi w temacie (3)

-

22.10.2002

Ilu współwłaścicieli musi wpisać się do ksiąg wieczystych u notariusz jeżeli jest ich dwóch. Czy może to zrobić jeden współwłaściciel.
(rom)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Robert

2002-10-28 21:54:05

Pytanie jest z gatunku "trudnych". Notariusz nie prowadzi ksiąg wieczystych, więc nie wpisuje tam nikogo. Księga wieczysta jest prowadzona przez sąd. Zapisy w księgach dokonywane są na podstawie dokumentów sporządzanych przez notariusza. Wniosek o dokonanie wpisu może złożyć każda ze stron (nawet wbrew woli pozostałych współwłaścicieli), pod warunkiem, że posiada stosowny dokument, którego treść podlega ujawnieniu w księdze. Nawet jeśli jeden ze współwłaścieili złozy wniosek, to sąd i tak uwidoczni wszystkich współwłaścicieli, bo będzie to wynikać z dokumentu od notariusza (zawsze określa on włścicieli). Osobna kwestią jest sama czynność u notariusza. Nie znając dokłądnie Twojego problemu mogę jedynie ogólnikowo wyjasnić, iż do zawarcia umowy są konieczne podpisy wszystkich stron (również wszystkich współwłaścicieli, gdy jest ich więcej), natomiast do złożenia oświadczenia wystarcza sam oświadczający. Może na przykłądzie: Jeśli będziesz chciał sprzedać swą nieruchomość, konieczne są podpisy wszystkich współwłaścicieli, ale jeśli będziesz swoją część chciał podarować komuś, to drugi współwłściciel nie jest potrzebny. Również nie jest potzrebny podpis obdarowanego, bo ten nie musi wyrazić zgody na przyjęcie darowizny.

Daro55

2019-03-30 13:21:31

Z takimi sprawami to lepiej od razu zgłosić się do notariusza, żeby później nie było zaskoczenia. Ja korzystam z pomocy notariusz Cejrowskiej z Tczewa i bardzo sobie chwalę.

Daro55

2019-04-26 17:25:16

Skuteczną pomoc notarialną można uzyskać w kancelarii notarialnej Cejrowska. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, w których może pomóc specjalista, warto zdecydować się właśnie na nią.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM