Praca w Niemczech, podatki

Odpowiedzi w temacie (0)

CoDalej1234

14.6.2019

Mój ojciec pojechał do pracy do Niemiec. Jest zarejestrowany jako jednoosobowa firma i pracuje na zlecenie podwykonawcy dla olbrzymiej niemieckiej firmy transportowej. Dziś zorientował się, że w ciągu roku może pracować na terenie Niemiec około 180 dni (bodajże 183). Pracuje tam już jakieś dwa i pół roku. Przez ten czas wrócił cztery-pięć razy na miesiąc więc przepracował de facto około 25-26 miesięcy. W Polsce zatrudnił księgową która zajmuje się jego 'papierologią'. Tyle tylko, że po pierwsze - odprowadzała rzekomo podatki niższe o 4% niż powinny być i jednocześnie odprowadzała tylko 'polskie' podatki, gdzie pozostaje sprawa podatków w kraju, będącym miejscem jego pracy. Sprawa kompletnie komplikuje się gdy dowiadujemy się, że główny i najważniejszy księgowy w firmie ojca trafił do hospicjum z powodu udaru i nie pamięta kompletnie nic. A na jego miejsce przyszły dwie, średnio rozgarnięte księgowe. Ojciec pracuje jako spawacz/demonter konstrukcji stalowych + jako kierowca. Zarobki na poziomie 10.000-11.000 złotych/mies. Czy ktoś z państwa orientuje się jakie mogłyby być ewentualne przybliżone kary ze strony polskiej jak i Niemieckiej, oraz czy jest jakaś możliwość wyjścia z tej sytuacji bez większych komplikacji? Z góry dziękuję i przepraszam jeśli w moim temacie zaistniały jakieś niejasności.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.10.2015

  Czy pracodawcy w Niemczech mogą czytać maile podwładnych?

  Niektórzy pracodawcy dają do dyspozycji podwładnych firmowe konta mailowe. Czy mają oni jednak prawo do zaglądania do skrzynek mailowych pracowników i czytania zapisywanych tam listów? (...)

 • 14.9.2015

  Świadectwo pracy za pracę w Niemczech

  Kiedy w Niemczech można żądać od pracodawcy wystawienia lepszego świadectwa pracy? Po zakończeniu stosunku pracy, pracownik ma prawo do uzyskania świadectwa pracy. Nie zawsze otrzymane świadectwo (...)

 • 20.12.2005

  Świadczenie usług w Niemczech poprzez samozatrudnienie

  Po wejściu do Unii Europejskiej podmioty z Polski zostały objęte wewnątrzwspólnotową zasadą swobody podejmowania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich. Dotyczy to również (...)

 • 27.5.2017

  Bazy ofert pracy dla nauczycieli

  W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)