Przeliczenie emerytury, problem z ZUS - forum prawne
Witam! Mam następujący problem. Wygrałem sprawę w Sądzie Apelacyjnym dotyczącą niewłaściwego naliczenia emerytury. Sąd uznał moją rację i wydał wyrok nakazujący ZUSowi wypłacenie przysługującej mi niedopłaty za ostatnie 6 lat. Z moich wyliczen jest to kwota w wysokości ~5000zł. W ZUSie dowiedziałem się iż wypłacą mi 1800zł. Dodam jeszcze że po wyrównaniu emerytury za ostatni miesiąc otrzymałem emeryturę zwiększoną o 26zł zamiast ~70zł. Jak wyegzekować wyrok sądu, żeby zaległa kwota została wypłacona w/g prawidłowych wyliczeń i żeby bieżące wypłaty emerytury również były naliczane prawidłowo?? Bardzo proszę o pomoc, ZUS pomimo wyroku sądu obstaje przy zaniżonej, nieprawidłowo wyliczonej kwocie.
Odpowiedzi w temacie: Przeliczenie emerytury, problem z ZUS (7)
Musisz skorzystać z pomocy prawnika,który dokładnie zapozna się z wyrokiem i sprawdzi czy ten wyrok jest prawomocny, bo być może ZUS wniósł kasację.
Proponuję zwrócić się do sądu, który wydał orzeczenie a nadanie mu klauzuli wykonywalności. Sąd to zrobi jeżeli orzeczenie się uprawomocniło. Z orzeczeniem opatrzonym w klauzulę wykonywalności uda się Pan do komornika sądowego, a ten wyegzekwuje zasądzone kwoty. Jeżeli ZUS nadal będzie wypłacał zaniżoną emeryturę, to może Pan ponownie zlecić komornikowi egzekucję niedopłaty i tak proszę postępować do czasu aż ZUS zacznie prawidłowo naliczać emeryturę. Jeżeli orzeczenie nie jest prawomocne, bo ZUS wniósł kasację (jeżeli takowa w ogóle przysługuje) to sąd nie wyda klauzuli wykonywalności i musi Pan poczekać na wynik kasacji.
Dziekuję za porady. ZUS wnosił apelację ale została ona oddalona przez Sąd. Wyrok się uprawomocnił już dawno. Wiec pozostaje nadanie klauzuli i komornik. Czy komornika sądowego należy opłacać? Czy jest to urzędnik państwowy?
Też mam problem z ZUS, mąż zarabiał ponad 5000zł miesięcznie,nie trudno zgadnąć ile rocznie, przez 10 lat,tymczasem naliczono mnie i moim synom najniższą rentę przusługującą nam po śmierci męża.tzn.650zł.Jaka jest możliwość odwołania i czy ona wogóle istnieje, bo wynika z tego,że ZUS jest ponad prawem.Państwo w państwie.
Zarabiać a odprowadzać składki-to dwie odrębne sprawy.Ustawa emerytalna określa,że do wyliczenia podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się te składniki,od których istniał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce.Myślę więc,że ZUS przyjął właśnie te kwoty,od których została zapłacona składka.Pracował pewnie na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem,albo na zlecenie z jakąś śmieszną kwotą.
Nie sądzę,żeby ZUS nie wykonał wyroku sądu.Sąd być może wydał wyrok nakazujący wypłacenie podwyższonego świadczenia,ale sposób jego wyliczenia pozostawił zusowi.Od tak wydanej decyzji należało się odwołać,Zus przy odwołaniu ma obowiązek przeanalizować sprawę i o ile zgadza się z argumentami-wydaje ponownie decyzję przyznającą lub nie rację odwołującemu.
jaka jest możliwość przejścia z renty przyznanej w drodze wyjątku na rente stałą - czy ma to może tzn umocowanie prawne
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?