Quasi naprzemienna opieka, a alimenty

Odpowiedzi w temacie (0)

Stefan45

24.9.2017

Dzień dobry, Postaram się konkretnie. Rozwiedliśmy się jeszcze przed dopuszczoną oficjalnie w polskim prawie opieką naprzemienną. Córka orzeczona przy mamie, prawa obopólne, ale w krótkim czasie, w uzgodnieniu z córką wychowujemy ją wspólnie w równym czasie (zmiana domu co tydzień). Płacę alimenty regularnie, jednocześnie pokrywając bieżące potrzeby córki kiedy jest ze mną. Dodatkowo z przyjemnością (w ramach możliwości) spełniam różne jej marzenia i zachcianki (komputer, telefon, wycieczki, etc.) bo jest świetną dziewczynką i zasługuje. Niestety coraż częściej słyszę od b. żony prośby o "dorzucenie się" do różnych zakupów. Nie jest w stanie np. kupić butów w danym miesiącu choć nawet bez alimentów ma doskonałą sytuację finansową. Czasem nie daję rady, ale nie chcę postawić sytuacji w stylu "płacę alimenty więc nic mnie nie interesuje". Pytania: 1. Czy możemy uznać, że alimenty nie obejmują wydatków codziennych, czyli jedzenia, kosztów mieszkania itp. jeśli dziecko jest w równym czasie u obojga rodziców? 2. Czy mogę żądać lub choćby prosić mamę córki o miesięczne zestawienie wydatków pokrywanych na poczet alimentów? 3. Czy mogę odmówić wiecznego dorzucania się, jeśli nie wiem na co są wydawane alimenty? Mam jeszcze kilka pytań, ale to potem. Stefan

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.9.2017

  Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

  Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, (...)

 • 6.12.2018

  „Opieka 75+” nie tylko dla najstarszych

  Od 10 grudnia gminy będą mogły składać zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach nowej edycji programu „Opieka 75+”, na realizację usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)