renta szkolna - socjalna - zwykła

Odpowiedzi w temacie (0)

piotrt43

24.5.2018

Witam Serdecznie. Mam problem z którym nawet urzędnik w ZUS-ie nie bardzo wiedział co zrobić. W 1992 r. uległem wypadkowi jako 17 latek uczeń szkoły zawodowej, na skutek tego zyskałem na tamten moment tzw. rentę szkolną, która z czasem przestała istnieć i zrównano ją z rentą socjalną, na której jestem do dziś. Posiadam tzw. znaczny stopień na stałe + niezdolny do samodzielnej egzystencji ze względu na uszkodzenie rdzenia kręgowego co skutkowało porażeniem 4 kończynowym i poruszaniem się na wózku inwalidzkim. Od tamtego okresu skończyłem zaocznie wyższe studia i na dziś mam ok. 20 letni staż pracy, w większości czasu osiągając wynagrodzenie na poziomie najniższego krajowego na dany rok. Chciałbym przejść na zwykłą rentę, co oczywiście według urzędnika ZUS jest możliwe stając na komisję i udowadniając pogorszenie stanu zdrowia. Czy w tym przypadku do stażu pracy zaliczają się studia i warto przedstawić odpowiednie dokumenty ZUS-owi w tej sprawie i czy ewentualne uzyskanie zwykłego świadczenia rentowego może być wyższe niż obecnie najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.7.2018

  Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • 4.9.2018

  Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 12.5.2018

  Renta socjalna rośnie

  Ustawa przyjęta przez parlament podwyższa rentę socjalną do poziomu najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W efekcie renta socjalna została podwyższona z 865,03 do 1.029,80 (...)