Forum prawne

składanie fałszywych zeznań

Proszę o pomoc, jakie środki karne mogą zostać wymierzone sprawcy , który składał fałszywe zeznania? Wiem że składał bo mi o tym powiedział.

2013.4.5 11:6:54

Odpowiedzi w temacie: składanie fałszywych zeznań (3)

Witam, Wszystko jest kwestią udowodnienia okoliczności czynu przestępnego. Zgodnie z treścią art. 233 kk. za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jednakże przepis ten przewiduje różne wyłączenia. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt tel. Kancelaria Adwokacka adw. Piotr Meller 502-199-050, 504-260-672

2013.4.5 11:50:4

Witam, mam pytanie związane z tematem. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury w Opolu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań przez ex na sprawie sądowej o podział majątku, w skutek czego straciłem około 100 tys zł (wyłączenie z majątku wspólnego połowy mieszkania). Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia. Próbowałem złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie, ale okazało się, że nie mogę tego zrobić, gdyż stroną w postępowaniu jest skarb państwa a nie ja (mimo, że ja poniosłem realną stratę). Sprawa wydawała mi się banalna - ex otrzymała pieniądze od swoich rodziców na wykupienia połowy mieszkania, które otrzymałem od zakładu, tych pieniędzy nigdy mi jednak nie przekazała, a w sądzie skłamała. Sprawdzenie jej twierdzeń wydawało się dziecinne proste: złożyłem na sprawie pisemny wniosek o wyciąg z konta bankowego ex, ponieważ skoro był wpływ pieniędzy na konto to musiał być wypływ, a takiego nie było. Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu Sąd w Opolu (I i II instancji) takiego dowodu nie przeprowadził uznając jednocześnie słowa ex za prawdziwe. Takiego dowodu również nie przeprowadziła prokuratura. I teraz moje pytania: ponieważ po kolejnych wnioskach do banku udało mi się przed kilkoma miesiącami uzyskać wyciąg z tego konta bankowego (kiedyś było naszym wspólnym) czy mogę złożyć ponowne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa? Jak się obronić przed ignorancją prokuratury? Czy może powinienem składać takie zawiadomienie z ?do wiadomości prokuratura generalnego, ministra sprawiedliwości? (może to zadziała mobilizująco i moja sprawa nie trafi do kosza)? Może warto poczekać na zmianę zapisów (nowelizacja KPK jest ponoć w podpisie u prezydenta), czy nowe rozwiązania zmienią moją pozycję ww. sprawie i jednak będę stroną z prawem wglądu do dokumentów i prawem do zażalenia? Jeśli ktoś się orientuje w powyższych kwestiach proszę o pomoc.

2013.4.6 9:6:25

A czy osoba oskarżona w swojej sprawie może składać fałszywe zeznania? Czy jako osoba oskarżona jest wtedy bardziej karana czy mnie?

2013.4.8 11:47:39

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika