Forum prawne

Służebność przechodu i przejazdu

Poprzedni własciciele sasiedniej dzialki dali mi bezplatna sluzebnosc przechodu i przejazdu przez swoja dzialke. Obecny wlasciciel domaga sie ode mnie zaplaty za ta sluzebnosc i jednoczesnie stawia brame na tej drodze w odleglosci 50m od mojej dzialki. Chce mi dac klucz do tejze bramy. Droga jest odgrodzona od wszystkich sasiednich dzialek parkanami. Brama ta bedzie ograniczala moja swobode poruszania sie i dostep innych ludzi i sluzb (np. pogotowia) do mojej posesji. Zatem moje pytanie to czy sasiad moze domagac sie zaplaty za ta droge i czy moze postawic na niej owa brame? Z gory dziekuje za wszelkie informacje. Pozdrawiam!

(kregiel)

2004.8.4 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Służebność przechodu i przejazdu (4)

W pierwszej kolejności winny być dokonane zapisy o służebności drogi dojazdowej w księgach wieczystych . Jeżeli usytuowanie działki jest fizycznie zwiazane z koniecznościa prezejazdu przez część dzialki sąsiada to należy wystąpić do Sądu o uregulowanie tej kwesti i dokaonanie zapisu w księgach . Reguluje tą kwestię Kodeks Cywilny .

2004.8.5 13:1:48

tak , taka sytuacja moim zdaniem jest zgodna z prawem

2006.5.12 13:20:33

Witam Jeżeli ma Pan ustanowioną służebność bezpłatną, właściciel nieruchomości obciążonej nie może od Pana żądać opłaty za służebność. Postawienie bramy na drodze dojazdowej nie narusza praw z tytułu służebności, o ile będzie Pan miał dostęp do działki poprzez bramę. Z opisu wynika, że będzie Pan miał klucze do bramy, więc dostęp do Pańskiej nieruchomości będzie zapewniony.

2014.9.21 19:5:49

Po pierwsze czy ma pan na pismie o bezpłatnym korzystaniu z drogi. Nastepnie nie godzic sie na brame zamykana na klucz , ktory w kazdej chwilmoze byc zmieniony i bedzie pan bezradny . Podłosc ludzka nie zna granic a litosc to zbrodnia

2017.7.12 19:19:27

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika