Spółka cywilna a prowadzenie nzoz-u

Odpowiedzi w temacie (2)

-

3.3.2001

Od 3 lat prowadzimy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.Został on założony przez spółkę cywilną.Do ub. roku nie bylismy rejstrowani jako spółka,ani jako wspólnicy -obowiązywał tylko wpis do rejestru wojewody. Obecnie powinnismy zarejstrowac się w gminie, ale urzędnicy maja znami problemy.Może ktoś ma informacje w tej sprawie.
(praktyka)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr - menażer opieki zdrowotnej

2001-04-28 20:32:05

Nic dziwnego że urzędnicy mają z wami problem. To nie tak, że do końca ubiegłego roku byliście zarejestrowani u wojewody. Nie zapominajcie że byliście także zarejestrowani w urzędzie skarbowym jako prowadzący wspólnie działalność gospodarczą (przynajmniej powinniście być tam zarejestrowani). Z chwilą wejścia w życie ustaw prawo działalności gospodarczej i kodeks handlowy, spółka cywilna - którą założyliście - utraciła osobowiść prawną (de facto nigdy jej nie miała bo jest spółką osobową, ale jest to taki sktót myślowy). Aby spółka nadal istniała dotychczasowi wspólnicy muszą zarejestrować się w wydziale działalności gospodarczej urzędu gminy jako przedsiębiorcy (prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą) i po uzyskaniu zaświadczenia o takim wpisie dokonać aneksu do umowy spółki z określeniem że oto wspólnicy są teraz przedsiębiorcami. Do końca kwietnia należy także złożyć w Urzędzie Skarbowym druk aktualizacyjny NIP-2, gdzie będą zawarte nowe dane rejestrowe wspólników. Ponadto do zgłoszenia w US będą potrzebne kopie zaświadczeń o wpisie do rejestru, tytuł prawny do lokalu i aneksowana umowa spółki cywilnej.

sławek

2001-06-27 13:28:39

Ostatnio Sejm przegłosował zmiany w ustawie o zawodzie lekarza, w których uznał, że lekarze prowadzący indywidualną bądź grupową praktykę nie są przedsiębiorcami. Jeśli zatem jesteście lekarzami, a proces legislacyjny dobiegnie pomyślnie końca, to wkrótce możecie mieć problem z głowy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: