Forum prawne

Świadek w sprawie sfałszowania dokumentacji - forum prawne

Witam. Przez rok czasu pracowałam w sklepie. Kiedy odeszłam mój były pracodawca zaczął mieć problemy z PIPem a później z policją. Chodzi o sfałszowanie dokumentacji. Czyli że np miałyśmy umowę na pół etatu a pracowałyśmy jak na cały. Doczepili się również głównie o szkolenie BHP. Którego w rzeczywistości nie było. Teraz ja i kilka innych dziewczyn jesteśmy wzywane na policję w charakterze świadków na przesłuchania. Jestem po pierwszym przesłuchaniu na którym zeznałam nie prawdę broniąć byłego pracodawcy. Okazuje się że policja powoli dochodzi jednak do prawdy. Jakie konsekwencje mogę ponieść z tytułu fałszywych zeznań. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

2013.2.21 16:34:17

Odpowiedzi w temacie: Świadek w sprawie sfałszowania dokumentacji (2)


art. 233

§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, 

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. 

§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym. 

§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, 

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli: 

1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, 

2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy. 

§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

2013.2.22 8:33:0

Serdecznie polecam panią adwokat Magdalenę Rymkiewicz-Aranowską z Gdańska. Jej profesjonalizm i pełne zaangażowanie pomogły mi pomyślnie zakończyć sprawę karną. Zawsze można na nią liczyć ? rzetelna, kompetentna i skuteczna. Dodatkowo, oferuje płatne porady online, co jest dużym ułatwieniem. Gorąco polecam! Kontakt: 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

2024.9.8 15:50:35

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika