e-prawnik.pl Porady prawne

Wspólne rozliczenie małżonków w zeznaniu rocznym

Odpowiedzi w temacie ()

jola_m

8.11.2010

Małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (muszą w Polsce rozliczać się ze wszystkich światowych dochodów), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie. Jeśli mąż i żona zdecydują się na ten sposób opodatkowania, w zeznaniu rocznym muszą wykazać sumę swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot przysługujących im ulg i odliczeń. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Małżonkowie powinni wiedzieć, że wspólne rozliczenie podatkowe jest także możliwe, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali PIT, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • wspólne rozliczanie podatków przez małżonków Witam W jakich przypadkach nie jest możliwe Wspólne rozliczenie podatku w zeznaniu rocznym małżonków? Jakie są korzyści wspólnego rozliczania (...) czytaj dalej»

  • Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...) czytaj dalej»

  • wspólne rozliczenie PIT 2011 Czy na formularzu ze wspólnym rozliczeniem muszą byc podpisy obojga małżonków czy wystarczy tylko mój? Albo tylko męża? wystarczy podpis jendej osoby:) obrotny inaczej (...) czytaj dalej»

  • sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...) czytaj dalej»

  • Zwrot z funduszu remontowego Serdecznie wszystkich witam. Może mi pomożecie. Posiadałem mieszkanie własnościowe w Zarządzie Mienia Komunalnego i byłem we Wspólnocie Mieszkaniowej, w ubiegłym roku (...) czytaj dalej»