współwłasność

Odpowiedzi w temacie (3)

-

28.6.2004

Otrzymałem od rodziców działkę budowlaną w formie darowizny, po ślubie. Niebawem planujemy się z żoną budować. Żona poprosiła o to aby dom który wybudujemy był wspólny natomiast działka niekoniecznie. Z tego co sie dowiadywałem nie można zrobić aby sam dom był wspólny. Po rozmowie z żoną dowiedziałem sie, że ona boi sie że może w przyszłości sie rozejdziemy, lub zostawię dom pod hipotekę lub wpadnę w jakiś alkoholizm, lub umrę i majatek odrębny przepadnie. Zastanawiam się nad zrobieniem współwłasności z żonią ale chciałem się jeszcze upewnić co by było gdyby np. kiedyś żona pierwsza zmarła. Czy w przypadku zrobienia współwłasności działki po 50%, w przypadku ewentualnej śmierci żony, w chwili obecnej nie mamy dzieci, brat żony mógłby się czegoś ode mnie domagać np. jakiejś rekompensaty jeszcze za mojego życia? Podsumowując - co zrobic by dom był wspólny i jak sie zabezpieczyć aby po np. odpukać ewentualnej smierci żony nikt (np. rodzeństwo zony) nie domagało się ode mnie zachowków, rekompensat i innych roszczeń jeśli nie mielibyśmy dzieci. Nie chcę mając 80 lat aby ktoś domagał się ode mnie czegoś po żonie. Podobnie chciałbym aby nikt nie domagał się czegoś od żony po mnie. Po śmierci obojga małżonków dopiero niech ktoś dziedziczy. Mariusz.
(pomóżcie)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Chivan

2004-07-06 12:44:38

Prosta sprawa...niech żona napisze testament :) jezeli tak koniecznie chce być współwłaścicielem. Ale na twoim miejscu bym się poważnie zastanowił , jeżeli ona tak koniecznie chce być współwłascicielem !

czytelniczka

2009-05-09 23:12:13

jeśli ma spłacać kredyt lub wkładać zarobione pieniądze w budowę to chyba normalne panie prawniku że chce mieć jakieś zabezpieczenie. w przypadku np rozwodu mogła by znaleźć się na ulicy. a pytający niech się zastanowi co będzie w przypadku jego śmierci jak jego rodzina zapuka do drzwi żony co będzie wtedy z majątkiem żony , czy będzie musiała oddać zachowek jego rodzinie???????

ninka14

2010-04-30 11:54:25

Ja mam tez podobna sytuacje, tyle ze dostalam darowizne dzialki wraz z zabudowaniami i na tej dzialce wybudowalismy wspolnie dom, dzialka jest moja wlasnoscia a dom wspolna.Teraz jestem po rozwodzie, a byly malzonek wniosl sprawe o koszty nakladu jakie poniosl w budowie tego domu.Wiec stad wiem, ze w pana sytuacji dzialka moze byc tylko na zone a dom wspolny.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: