e-prawnik.pl Porady prawne

Wypowiedzenie umowy o pracę

Odpowiedzi w temacie (8)

-

3.4.2003

Czy rozwiązanie umowy na czas nieokreślony bez podania konkretnej przyczyny jest zasadne? Jako przyczynę podano art.31&1.pkt 3 k.p. W obowiązującym Kodeksie pracy artykuł ten jest skreślony. Czy w takiej sytuacji należy starać się o odszkodowanie w sądzie pracy?
(jola)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

marta

2003-04-04 16:26:43

zawieranie umow na czas nieokreslony,a nastepnie ich rozwiazywanie musi odbyc sie z azchowaniem terminow,lub bez wypowiedzenia w przypadkach okreslonych ustawowo,powolanie przyczyny nie istniejacej-nie moze byc podtawa uzasadniajaca wypawedzenie stosunku pracy

joliczka

2010-04-14 13:21:04

U pracodawcy, gdzie jestem teraz zatrudniona pracuję od 14.04.2007 roku. Pierwsza moja umowa była zawarta na zasadzie przygotowania zawodowego za pośrednictwem urzedu pracy. W trakcie trwania przygotowania zawodowego pracodawca zawarł ze mną umowę o pracę na czas zastępstwa. Teraz mam umowę na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje, gdybym złożyła wypowiedzenie po 17.02.2010 roku.

mrozowskim

2010-04-14 19:48:07

Wydaje mi się, że jeden miesiąc, ale proponuję sprawdzić to w kodeksie pracy. Jest dostępny w internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę. W razie dalszych wątpliwości pozostaje telefon do Państwowej Inspekcji Pracy.

justa44

2010-08-25 08:42:14

Witam Mam takie pytanie dostałam wypowiedzenie z pracy pracowałam na umowę na czas określony jak długi okres wypowiedzenie mi przysługuje?Z góry dziękuję

radek42

2010-09-09 11:09:36

Witam Mam takie pytanie czy jest to zgodne z prawem, aby miesiąc po przedłużeniu umowy pracodawca mnie zwolnił mam dwu tygodniowy okres wypowiedzenia i tyle co mam ronić?Z góry dziękuję za odpowiedzi

karolina_p159

2010-10-26 15:12:01

Czy wypowiedzenie umowy o pracę może być cofnięte przez pracodawcę ?

Jankoo35

2010-10-26 15:13:38

Oczywiście, że może być cofnięte ale i druga strona, czyli pracownik musi wyrazić zgodę na taką sytuację. Jeżeli nie to po prostu umowa o pracę z upłynięciem terminu wypowiedzenia rozwiąże się.

janina29

2011-07-04 13:03:55

Mam pytanie. Pracowałam na umowę o pracę zawartą na czas określony, nie zawierającej dodatkowej klauzuli o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Zostałam jednak zwolniona, a powodem jaki pracodawca podał w wypowiedzeniu jest likwidacja stanowiska pracy. Czy miał takie prawo? Jak się to ma do umowy bez możliwości wcześniejszego zwolnienia mnie?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM