Forum prawne

Wysokosć odsetek umownych

Jaka może być maksymalna wysokość odsetek umownych. Czy 365% rocznie jest zgodna z prawem?
(shogun)

2001.12.11 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Wysokosć odsetek umownych (10)

Jak sama nazwa wskazuje, odsetki umowne są takiej wysokości, w jakiej strony w umowie zgodnie określiły. 365% rocznie to już bezczelna lichwa, ale jeżeli strony się godzą... Natomiast może tu być podniesione, iż ich wysokość jest sprzeczna z tzw. zasadami współżycia społecznego.

2001.12.11 12:37:21

Dzięki Evita. Mamy ten sam pogląd na sprawę zbyt wysokich odsetek.

2001.12.13 21:31:13

Całkowicie się zgadzam, że 365% to lichwa, zastanawiam się tylko nad tym czy jako odsetki umowne obie strony zdawały sobie sprawę z nich w chwili zaistnienia należności czy też jedna ze stron zastosowała politykę post factum, bo jeśli tak to już tylko sąd i wczesniej wspomniane powołanie się na zasady współżycia społecznego (chociaż z doświadczenia wiem, że niewielu sedziów ma respekt do tej zasady - niestety).

2001.12.14 18:45:15

Chyba żartujesz kolego :z tym jak strony się zgodzą. To jest nie tyle lichwa ale wyzysk i przestępwstwo z art. 304 kk. Zawarcie takiej umowy ozncza ze w zasadzie jest ona niewazna, z drugiej strony stanowi dowod dla proskuratora. Wolnosc stron ma jednak swoje granice. Maksymalna wysokosc odsetek to natomiast dosc ciezki temat i nie ma jakis regul Lombardy zgarniaja cos kolo 10 - 8 % w skali miesiaca i robia to oficjalnie. Ale 1 % za dzien to juz rażace przegiecie.

2002.7.8 16:49:25

Takie odsetki nie sa zgodne z prawem i mimo tego, że są zapisane w umowie nie muszisz ich płacić. Musisz jakieś płacić ale nie takie. Okresl sobie np 50% rocznie i płać takie- a jak się drugiej stronie nie podoba nich poda Cię do sądu- masz sprawę wygraną. Powodzenia. Był piękny artykuł o tym w gazecie prawnej i wiadmości mam z niej.

2003.3.15 13:35:55

Moglabys podac w ktorym numerze G.prawnej jest ow artykul? Mam identyczna sprawe.Firmie Garmond Ltd (kolportaz prasy) zalegalem z rachunkami na kwote 3.500zl,po roku firma poinformowala ze zmienia naliczanie odsetek z ustawowych na umowne i obecnie po zaplaceniu kwoty glownej tj.3500zl domagaja sie 21tys odsetek! Sprawe skierowalem do sadu -24lutego sie odbedzie.

2004.1.16 4:49:22

mam pytanie, czy w związku z ustaleniem wysokosci odsetek umownych - 0,5 % miesięcznie - jest to zgodne z zasadami współżycia społecznego. Jaka powinna być maksymalna ich wielkość, aby można było powiedzieć, że są zgodne z zasadami współżycia społecznego?

2004.8.9 10:17:48

Oj nie przesadzaj z tym, ze sedziowie nie uwzgledniają zasad współżycia społecznego. Z tym, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa jakby siemogło wydawać. w grę wchodzą co najmiej trzy rozwiazania. 1) rozważyć, na tla konkretnego stanu faktycznego, czynie istnieją przesłanki wyzysku, 2) rozważyć zastosowanie art. 5 kc -ale tu jest pewnien hacyk, bo przepis ten mówi tylko i wyłącznie o wykonywaniu swojego uprawnienia, które jest sprzeczne z zasadami współżycia posłecznego a to oznacza, że czynność prawna (konkretnie w zakresie odsetek) jest wżna a tylko jedna ze stron wykorzytsuje swoje uprawnienia w sposób sprzeczny z prawem, co raczej w tej sytuacji nie bedzie miało miejsca, poza tym na podstawie art. 5 k.c. nie można skonstruować powództwa 3)rozważyć, czy taka czynność prawna zastrzegajaca tak wysokiee odsetki ustawowe jest ważna (art. 58 par 3 k.c.). Według mnie oczywiscie jako czynność prawana sprzeczna z zasadmi współżycia społecznego jest nieważna. a przynajmniej w części dotyczącej zastrzeżenia odsetek w tej wysokości. W pozostałym zakresie czynność prawna może być ważna. W praktyce wilokrotnie zdarzało mi się "obcinanie" odsetek z uzasadneiniem jak w pkt 3 . zasądzałem dochodzonapozwem kwote (oczywiscie o ile była należna :) z odsetkami ustawowymi, albo (stosownie do okolicznosci) "miarkowałem" odsetki umowne. To czy zasadzałem odsetki ustawowe, czy miarkowałem odsetki umowne zalażało do wielu okoliczności,wiec nie bedę sie rozpisywał. Ale częsciowo masz rację - czasmi trudno przekanoać sąd, do tego, że czynności prawna jest nieważna w całości albo w częsci z powodu sprzecznosci z zasadami współżycia społecznego. Pozdrawiam

2005.11.1 13:5:51

Mam pytanie takye same ,firma pozyczki hipoteczne pozyczyla mi pod zastaw domu 25 tys zl dla mojego bylego meza ,kyory zmarl ,bylo oddane 18 tys zl teraz zadaja 100.tys zl albo moj dom czy to jest zgodne z prawem prosze o pomoc

2009.2.25 15:2:34

Witam, Jak zakończyła sie sprawa? pytam, ponieważ sama zaczynam walke z ta firmą.Pozdrawiam.

2014.9.24 15:10:3

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika