Zaliczka na poczet przyszłych prowizji

Odpowiedzi w temacie (1)

Gorczyk92

10.7.2013

Witam Was forumowicze, Mam następujący problem, pracuję na prowizję na umowie zlecenie. Miałem możliwość pobrania zaliczki na poczet przyszłych prowizji. W ostatnim miesiącu pobrałem tę zaliczkę,a dziś otrzymałem dużo lepszą ofertę pracy. Gdy podpisywałem umowę na pytanie czy po ustaniu umowy będę musiał oddawać tę zaliczkę uzyskałem odpowiedź, że nie. Ale jedno to to co jest słownie, a drugie to to co się podpisuje. Czy po zmianie pracy będę musiał zwrócić im tę zaliczkę w świetle prawa czy nie ? Dodam, że na umowie nie ma szczegółowych uregulowań dotyczących ewentualnego zwrotu. Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://prawo.wieszjak.pl/forum/thread/197951,Zaliczka-na-poczet-przyszlej-prowizji.htm#ixzz2YeMz7wev

Nie znalazłeś odpowiedzi?

jarekphuavae

2013-07-11 14:13:28

Zaliczka wiąże się z obowiązkiem jej rozliczenia. W Twoim przypadku jest to zaliczka na poczet przyszłej prowizji. Wysokość i wypłata prowizji uzależnione są od konkretnych efektów Twojej pracy. Niezależnie od tego czy nadal wiąże Cię ze zleceniodawcą (pracodawcą) umowa, posiadasz obowiązek rozliczenia się z pobranej zaliczki. O ile nie zrealizowałeś nałożonego na Ciebie zadania (brak osiągniętego celu - w Twoim przypadku jest to najprawdopodobniej przychód lub zysk dla "pracodawcy") posiadasz obowiązek zwrotu pobranej zaliczki w całości. Jeżeli natomiast Twoje działania przyniosły efekt oczekiwany przez "zleceniodawcę", to zwrot zaliczki (całkowity bądź stosunkowy) jest uzależniony od tego czy Twoja prowizja od zysku "zleceniodawcy" była wyższa od pobranej zaliczki, czy też niższa.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zaliczka i jej funkcja w prawie cywilnym

  Pojęcie zaliczki należy wyraźnie odróżnić od pojęcia zadatku. Różne są podstawy ich udzielania, różne funkcje, jakie spełniają, a także konsekwencje ich zastosowania w (...)

 • Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej

  Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. (...)

 • Zaliczenie nadpłaty podatku - kiedy nie można?

  Naczelnik US nie może zaliczyć nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku VAT na poczet zobowiązań podatkowych, do których określenia czy ustalenia właściwy jest organ jednostki (...)

 • 59 groszy za płatności elektroniczne za realizację usług publicznych

  Od 12 czerwca 2017 r. obywatele dokonujący płatności elektronicznych za realizację usług publicznych, udostępnionych przez systemu ePUAP, jak i z wykorzystaniem innych platform dla e-administracji (...)

 • Odsetki od zaległości podatkowej

  Problematyka terminu zapłaty podatku wiąże się z dwojakiego rodzaju zagadniami. Pierwsze z nich dotyczy terminu w którym podatek powinien być zapłacony przez podatnika, natomiast drugie ustalenia (...)

NA SKÓTY