zaniżony kurs waluty w umowie

Odpowiedzi w temacie (1)

Aga

2.10.2008

Wzięłam kredyt na samochód udzielony we frankach szwajcarskich. 2 tygodnie po podpisaniu umowy zauważyłam, że bank udzielając mi kredytu policzył, kurs franka na dzień zawarcia umowy stoi 2,0030 zł. Spojrzałam w tabele NBP a frank w tym dniu miał 2,0871. Przy dużej sumie jest to różnica kilku tysięcy złotych. Co mam teraz zrobić? Jakie mam prawa? Przytoczę dokładnie to zdanie z umowy: "Wypłata kredytu następuje w złotych wg. kursu kupna waluty indeksacyjnej, określonego w "Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych i indeksowanych kursem walut obcych", obowiązującej w dniu sporządzenia umowy kredytowej. Kurs ten w dniu sporządzenia umowy wynosi 2,0030 zł." Czy bank ma takie prawo zaniżyć kurs waluty?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Tomek

2018-03-31 01:35:00

Moim zdaniem możesz zrobić tak jak wiele osób spłacających kredyt hipoteczny w CHF czyli wnieść aneks do umowy i splacać w walucie kupując ją gdzie chcesz- taniej niż po kursie bankowym. Korzystnie wycenia np. Gieldawalut.com, przewalutowanie nie kosztuje to jak w banku minimum 2% a ok 0,2%, więc różnica naprawdę duża, nawet jakbyś placiła raty poniżej 1000 zł to będzie to odczuwalne.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.6.2013

  Przychody i koszty w walutach obcych oraz różnice kursowe

  Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie w jaki sposób należy rozliczyć przychody wyrażone w walutach obcych w podatku dochodowym. W artykule wskażemy również jak należy rozliczyć koszty wyrażone (...)

 • 8.8.2007

  Jaki kurs walut przyjąć przy różnicach kursowych?

  Otrzymane przychody i poniesione koszty w walutach obcych przelicza się w zasadzie na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu i dnia poniesienia kosztu ogłaszanych przez Narodowy (...)

 • 4.3.2015

  Co tak naprawdę sądy mówią o kredytach w CHF?

  Jak się okazuje, zdrowy rozsądek i krytyczne podejście w sytuacji, gdy media bombardują newsami o końcu trosk „frankowiczów”, okazują się być niezbędne. Zwłaszcza z uwagi na (...)

 • 6.3.2018

  Waluty wirtualne będą uregulowane

  Podmioty, które świadczą usługi wymiany waluty wirtualnej (w tym kryptowaluty), będą zawiadamiać Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) o podejrzanych transakcjach. 1 marca (...)

 • 30.1.2015

  Wyrok o kredycie w chf - zapowiadany przełom czy status quo?

  Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 7.11.2014 r. w sprawie o sygnaturze I C 544/14 zyskał rozgłos w środkach masowego przekazu ze względu na nietypowość podjętego rozstrzygnięcia