Forum prawne

Zasiłek rodzinny z zagranicy

Czy może mi ktoś pomóc? Mój były mąż mieszka za granicą, alimenty płaci regularnie, lecz pobiera również zasiłek rodzinny (ja nie pracuję) na córkę , który przesłał mi tylko częściowo, czy ojciec ma obowiązek przekazać mi cały zasiłek , czy tylko jego część , bo takie wersje tez słyszałam. Byłabym wdzięczna za podstawę prawną.

2012.11.19 19:42:57

Odpowiedzi w temacie: Zasiłek rodzinny z zagranicy (6)

prawnikiem nie jestem, ale wiem, że zasiłek rodzinny (przynajmniej w Polsce) przysługuje na utrzymanie dziecka. Skoro były mąż nie mieszka z dzieckiem, to w całości zasiłek powinien trafić do opiekuna dziecka, czyli do Pani. Zasiłek to nie są też pieniądze na alimenty - to dwa różne świadczenia. Oznacza to, że zasiłek jest źle wydawany w Pani rodzinie - no chyba, że za zatrzymane u siebie pieniądze mąż kupuje dziecku jakieś potrzebne przedmioty - odzież, książki etc i przesyła to do kraju.

Nie wiem jak wygląda kwestia pobierania dwóch zasiłków - za granicą i u nas w kraju - zapewne jest to zabronione, ale może lepiej byłoby zrezygnować z zasiłku zagranicznego i skorzystać z rodzimego - tu są wszelkie niezbędne informacje: Komu przysługuje zasiłek rodzinny - kwota nie jest duża, ale skoro i tak Pani dostaje tylko część świadczenia, to może lepiej już odbierać taki zasiłek samodzielnie i mieć pewność, że co miesiąć wpłynie na konto.

2012.12.7 10:22:40

Staram sie o zasiłek rodzinny w Holandii,spełniam wszystkie kryteria obowiązujące W NL,jednakże w Pl opłacam KRUS(Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) żeby mieć w Pl ubezpieczenie i lata pracy,boje sie trochę że wyjdzie na jaw ze jednocześnie w Pl opłacam KRUS i pracuje w NL i staram sie o rodzinne holenderskie,a z tego co wiem rolnicy(a ja widnieje jako pomoc w gospodarstwie)mogą tylko legalnie na 3 miesiące wyjechać zarobkowo poza granice Pl.Czy urząd Marszlkowski podczas rozpatrywania mojej sprawy o zasiłek rodzinny może do tego dojść ze w Pl podlegam KRUS?Holandia przysła papiery juz do PL Urzedu Marszałkowskiego a tez z kolei przysłał pismo do mojej zony ze prosi o wypełnienie formularzy i przysłanie dokumentów.Żona od 2005 roku do 2010 pracowała ze mną w Nl rok temu zjechała do kraju(w wrześniu tego roku urodził nam sie syn,w maju wzięliśmy ślub))zona poz przyjeździe do Pl nie podlegała żadnemu ubezpieczeniu wiec po ślubie dołączyłem ja do mojego ubezpieczenia zdrowotnego.urząd marszałkowski pyta sie gdzie żona pracowała od 2009r.na czyim utrzymaniu była i jest ,jakiemu ubezpieczeniu podlegała i podlega jak zaznaczy ze podlega ubezpieczeniu KRUS to moa dojść do tego ze ja podlegam KRUS i narobimy sobie problemów,może wypisać siebie i ja z KRUS teraz i zapisać ja jako bezrobotną podlegała by wtedy ubezpieczeniu zdrowotnemu i zataić to ze podlegała KRUS-owskiemu ubezpieczeniu,moze urząd marszałkowski nie sprawdza tego az tak skrupulatnie.Nie wiem czy tylko będą ja sprawdzać czy tez również mnie(pisma przyszły z Pl urzędu do niej) pomocy...!!!!!!!

2012.12.8 22:19:4

Witam Mam pytanie mój mąż pracuje w Niemczech czy w takim przypadku czy należy się nam zasiłek rodzinny z Niemiec?Z góry dziękuję za informacje

2012.12.20 10:55:38

Jestem po rozwodzie już 3 lat, te kilka lat temu wzięłam rozwód z ojcem mojego syna który pracuje w Holandii. Czy jest możliwość starania się o to rodzinne z Holandii gdzie to w Polsce mogę załatwić jak coś?

2012.12.27 10:26:58

Witam. Mam pewien problem. Wyszłam za mąż za obywatela Francji. I tutaj nasuwa się moje pytanie, czy jeśli chciałabym pobierać rodzinne, to czy musiałabym być na terenie Francji? I czy jest ktoś na terenie Polski, który by zajął się załatwieniem rodzinnego z Francji, za odpłatnością?

2014.11.26 15:44:19

Witam ja mam takie pytanie obecnie mieszkam z córką i byłym partnerem w Holani za dwa miesiące chcemy z jechać z córką do polski bo z ojcem dziecka juz nie jestem . On tu pobiera wszystkie dodatki na córkę. Co mam zrobic aby starać sie o rodzinne w polsce bo teraz mam problem zeby mi przeste dodatki na dziecko a jak do polski wrócę to na pewno tych pieniedzy nie zobaczę. Alimenty mam zaskoczone i placi

2018.2.27 10:43:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika