Zmiana nazwa ulicy a dowód

Odpowiedzi w temacie (1)

vittomi

12.1.2019

Witam. Pojawiła się inicjatywa zmiany nazwy ulicy, przy której mieszkam. Sprawa nie jest związana z tzw. ustawą dekomunizacyjną, to mała lokalna inicjatywa. Mam dowód osobisty wydany w lutym 2015, ważny do 2025, zawierający jeszcze adres zameldowania. Czy będę musiał wymieniać dowód, jeśli dojdzie do zmiany nazwy ulicy? Mój dowód będzie od tego momentu zawierał nieprawdziwe informacje.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

vittomi

2019-01-12 16:11:56

W dostępnym na stronie Sejmu tekście ujednoliconym ustawy o dowodach osobistych, Art. 46. 1. 2) jest napisane, że dowód należy wymienić, gdy doszło do "zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego". W tym przypadku dane zawarte w dowodzie, czyli nazwa ulicy, ulegną zmianie. więc wymiana chyba będzie potrzebna. Czy mam rację

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.1.2005

  Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

  Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)

 • 16.12.2017

  Kiedy można pobierać opłaty za wydanie prawa jazdy, a kiedy nie?

  Obciążenie kierowcy kosztami wymiany prawa jazdy, gdy jest ona następstwem działań organów władzy samorządowej, nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 27.5.2019

  Na drogowskazach nazwy zagranicznych miast po polsku

  Nowe przepisy wprowadzają obowiązek podawania na tablicach przeddrogowskazowych, tablicach szlaku drogowego oraz drogowskazach tablicowych nazwy dużego zagranicznego miasta, do którego prowadzi (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)