e-prawnik.pl Porady prawne

Zniesienie współwłasności

Odpowiedzi w temacie (11)

raf123

29.7.2007

Za tydzień będzie sprawa spadkowa po mojej mamie, która była współwłaścielką nieruchomości. Współwłaścielkami tej nieruchomości są również jej siostra i matka. Wczoraj przyszło pismo z sądu z postanowieniem o zniesienie współwłasności z wniosku siostry zmarłej. Sąd postanowił: stwierdzić swą niewłaściwość miejscową i sprawę przekazać do rozpoznania do Sądu Rejonowego. W pouczeniu dostałem informację, że mogę złożyć zażalenie w terminie do siedmiu dni od momentu doręczenia odpisu postanowienia. Chciałem wnieść o zniesienie współwłasności po sprawie spadkowej. Zaskoczyła mnie ta decyzja z wniosku siostry zmarłej, z którą jestem skłócony i nie wiem jakie ma zamiary. Czy wnieść zażalenie i wystąpić o zniesienie współwłasności po sprawie spadkowej?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

m.walczak

2010-07-29 15:31:18

Witam, cz możliwa jest taka sytuacja, ze najpierw zapada decyzja o zniesieniu współwłasności, a dopiero potem o stwierdzeniu nabycia spadku? Czy nie została tu pomylona kolejność?

beazim

2011-06-13 14:24:02

Proszę o polecenie mi dobrego i skutecznego prawnika zajmującego się zniesieniem współwłasności

beazim

2011-06-13 14:25:24

Proszę o polecenie mi dobrego i skutecznego prawnika zajmującego się zniesieniem współwłasności w RZESZOWIE lub STALOWEJ WOLI

beazim

2011-06-13 14:28:39

Bardzo proszę o polecenie mi sprawdzonego, dobrego prawnika od zniesienia współwłasności z Rzeszowa lub Stalowej Woli.

kolter

2011-07-01 11:44:26

Jesteśmy w sytuacji takiej: rodzice i wujostwo są współwłaścicielami działki budowlano-rzemieślniczej (jedna księga wieczysta), na której pobudowali każdy własny dom, wyznaczyli sobie sami \"po równo\", czyli po połowie tej działki i tak jest od wielu wielu lat. Dziś chcą znieść współwłasność. Do działki jest wystawiona notarialnie bezpłatna służebność gruntowa drogi. W jaki sposób najtaniej znieść współwłasność? Jaki będzie koszt?

majowy20

2013-05-15 14:45:18

Witam, proszę o poradę w poniższym temacie: Kupiłem mieszkanie o pow. 44m2 w budynku 3-odzinnym (pozostali mieszkańcy maja po ok 100m2 każdy). Mieszkanie dzieli na pół korytarz, który prowadzi do pomieszczenia strychowego (na ostatnim poziomie budynku jest kolejnych strych). Korytarz i pomieszczenie strychowe od lat 60 jest włączone do mieszkania na zasadzie quoad usum (wyrok sądu z 1995r.). Chciałbym prawnie włączyć część wspólną do mieszkania. Wyczytałem, że są dwa warianty umownego załatwienia sprawy: 1. wniesienie do sądu wniosku o umowne zniesienie współwłasności (ponoć tańsza wersja) 2. udanie się do notariusza z pozostałymi mieszkańcami i zniesienie współwłasności. 3. Wpisane quoad usum do ksiąg wieczystych Proszę o info jakie są poszczególne etapy działań ( i koszty )w powyższych przypadkach. Z góry dziękuję

phabian

2013-10-14 13:06:43

Witam, Sprawa wygląda w sposób następujący: Dom mieszkalny (3 kondygnacje z suterynami zamieszkanymi) - właścicieli jest 3, ustaleni zostali oni sądownie po rozprawie dotyczącej podziału majątku: 1. Właścicielka która zbudowała ten dom - Babcia (własność ok 60%) 2. Jej najmłodszy syn (własność ok 20%) 3. Jej najstarszy syn, któremu przypadło DOŻYWOTNIO ok. 20% Od około roku pojawił się problem natury rodzinnej. Najmłodszy syn wprowadził do swojej części posesji swojego syna (WNUKA WŁAŚCICIELKI), który w sposób perfidny, z premedytacją "robi na złość" babci. Dochodzi m.in. do zakłócania porządku (imprezy w godzinach wieczornych), zaśmiecania swojej części posesji (śmieci na podjeździe), ogólny brak jakiegokolwiek inicjatywy w sprawie utrzymania domu w należytym porządku. Policja często pojawia się w domu w wyżej wspomnianych sprawach. Dodać trzeba, że wszystko to odbywa się za zgodą, a nawet namową OJCA WNUKA, który "podpuszcza" go do tego typu zachowania. Moje pytanie do i jednoczesna prośba o pomoc: Czy istnieje jakakolwiek szansa na zniesienie współwłasności drogą sądową? Czy istnieje możliwość usunięcia WNUKA, który sprawia powyższe problemy z posesji? Wiem, że ze względu na podejście NAJMŁODSZEGO SYNA, który jest współwłaścicielem części posesji dogadanie się poza sądem może być utrudnione. (Zasada spłaty jego udziału czy coś w tym stylu) Jakie są ewentualne argumenty, których można by użyć przy rozmowie skłaniającej jednak do przyjęcia określonej kwoty za zrzeczenie się swojej części domu?

patryk_k

2014-11-06 09:41:48

Witam Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, które składa się z 6 działek. Na jednej działce stoi stary dom do kapitalnego remontu. Posiadam 5/12, drugi współwłaściciel 5/12 a trzeci 1/6. Porozumienia polubownego niestety nie będzie. Chciałbym wystąpić o zniesienie współwłasności w taki sposób by działki były podzielone wartościowo z ewentualną dopłatą dla kogoś. Mam pytanie, jeżeli któryś z współwłaścicieli na to się nie zgodzi to czy sąd może dokonać zniesienie współwłasności przez sprzedaż publiczną i jak się przed tym uchronić? Słyszałem, że taka sprzedaż jest niekorzystna, bo cena wyjściowa zaczyna się od ? wartości rynkowej. Jeden ze współwłaścicieli przebywa zagranicą i szybko nie wróci. Czy zniesienie współwłasności może odbyć pod nieobecność współwłaścicieli?

zibi k

2017-07-19 13:21:25

Skutecznym prawnikiem zajmujacym sie m.in. zniesieniem wspolwasności jest pan Bartłomiej Wojas z legaleo. Pomagał mi w tej sprawie.

Piotr

2018-02-10 23:47:06

Witam nie wiem czy dobrze trafiłem na temat forum. Ale może ktoś zna sie badz miał podobną sytuacje jak ja I pomoże znaleźć artykuł prawny.badz jak postapic.Co zrobic. I juz naświetlam temat. Z 5 lat temu ugodowo przez sąd zniosłem współwłasności budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego(stodoła)I rozchodzi sie o temat scianek oddzielajacych projektowych na strychu.Przy zmiesieniu współwłasności sąsiadem zgodnie ustalali i jak przekazywał geodeta,że w budynku mieszkalnym stawiamy wspólnie a gospodarczym ten sąsiad bo ma stryszek i musi zabezpieczyc.Zaznacze że zgodził sie i wiedział o tym(sąsiad) Ale mija 5 lat i teraz upiera sie ze nie ma takiego prawa wiadomo ze wiąże to sie z kosztami.Ale w projekcie inwentaryzacji budynków zostało naniesione ze scianki w projekcie i ze sie stawiaja. Wiec po 5 latach tylko problem.Bo z sąsiadem nie mozna sie porozumieć. Wiec pomóżcie i doradzicie będę wdzieczny

Daro55

2019-10-17 12:50:13

W tego typu sprawach doskonale radzą sobie adwokaci kancelarii Cejrowski. Duże zaangażowanie i nakład pracy z ich strony. Merytoryczne przygotowanie, doświadczenie. No i są rezultaty.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM