ZUS a umorzenie alimentów (renta)

Odpowiedzi w temacie (0)

Joga94

6.11.2019

Witam. Jestem rencistką i parę lat temu syn pozwał mnie o alimenty. Strącano mi dotychczas 60% z renty (mam też inne zadłużenia wobec komorników). w kwietniu tego roku otrzymałam postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji na wniosek wierzyciela (mojego syna). Kwota alimentów została umorzona, jednak komornik naliczył koszty własne, które w dalszym ciągu mu zalegam. Udałam się z tym pismem do ZUS i zostawiłam tam oryginał dokumentu. Przez dwa miesiące wypłacono mi na jego podstawie większe świadczenie, potrącając jedynie 25% z tytułu innych, niealimentacyjnych zadłużeń. W sierpniu otrzymałam znów mniejsze świadczenie (takie jak przy egekucji alimentacyjnej). Po mojej interwencji w oddziale ZUS, Pani skontaktowała się z inspektoratem i od ręki zmieniła w systemie błędnie (jak sama twierdziła) wprowadzony kod, przez który dostałam mniejszą rentę. Znów przez dwa miesiące otrzymywałam odpowiednie świadczenie, w listopadzie ponownie potrącono mi 60% z renty. Udałam się do innego oddziału ZUS (głównego, na ul. Senatorskiej w Warszawie) i Pani po zapoznaniu się ze sprawą zasugowała, że być może nieporozumienie powstaje przez fakt, że oryginał umorzenia egzekucji alimentacyjnej, w którego ZUS jest posiadaniu, adresowane jest do mnie, a nie do ZUS. Zwracam się więc do Państwa z następującymi pytaniami: 1) Czy komornik ma obowiązek poinformować ZUS o umorzeniu egzekucji alimentacyjnej, czy to ja powinnam zadbać o swoją sprawę (tak jak zresztą to zrobiłam) i własnoręcznie dostarczyć ZUSowi to postanowienie, na podstawie którego powinien wypłacać mi większe świadczenie? 2) Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca i komornik ma obowiązek poinformować ZUS, to czy jego działanie nie jest przypadkiem celowe, aby przez niewysyłanie postanowienia do ZUSu mógł szybciej odzyskać swoje koszty własne? 3) Po czyjej stronie leży wina i u kogo powinnam się dopominać zwrotu dwukrotnie potrącej mi części świadczenia? Od komornika czy od ZUSu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.7.2018

  Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 4.9.2018

  Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)