e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 5 Luty 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Podatki od kapitału zapasowego

  Spółka z o.o. ma zaciągnięte pożyczki od jedynego wspólnika. Jakie podatki należy zapłacić przy przekonwertowaniu tych pożyczek na kapitał zapasowy?

 • Wycofanie samochodu z ewidencji środków trwałych

  Prowadzę działalnośc gospodarczą (PKPiR, VAT). Dwa lata temu wprowadziłem na ewidencję środków trwałych mój prywatny samochód osobowy na podstawie ceny wolnorynkowej z grudnia roku ubiegłego. Od tej pory używałem go tylko dla celów mojej firmy i amortyzowałem go. Aktualnie samochód nie (...)

 • Przedawnienie zakupu udziałów

  Osoba nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ale za nie nie zapłaciła. Ile wynosi okres przedawnienia zapłaty w takim wypadku?

 • Roczny limit wysokości umowy o dzieło a VAT

  Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Firma chce mi zlecić wykonanie materiałów i przekazanie do nich praw autorskich na podstawie autorskiej umowy o dzieło. Nie jestem zatrudniony w tej firmie na podstawie żadnej innej umowy. Czy istnieje jakiś roczny limit wysokości (...)

 • Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby dziecka

  Mam dziecko, które często choruje. Ile dni w ciągu roku przysługuje matce na opiekę nad dzieckiem i ile % wynagrodzenia jej przysługuje?

 • Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

  Prowadzę firmę i w oczywisty sposób chcę dotrzeć z reklamą do klientów. Chcę wysyłać reklamy do urzędów gmin oraz ochotniczych straży pożarnych e-mailem oraz zwykłą pocztą. Czy aby wysłać reklamę do powyższych instytucji muszę zdobyć wcześniej od tych instytucji zgodę czy z racji (...)

 • Rozliczenie wynajmu mieszkania

  Wynajmuję mieszkanie, które zgłosiłam w Urzędzie Skarbowym na warunkach ogólnych. Czy rozliczam się z tego dochodu w styczniu, czy w kwietniu? Czy jest jakiś specjalny PIT?

 • Tymczasowe aresztowanie a wymeldowanie

  Zakupiłam mieszkanie na licytacji komorniczej. Prawnik mojego lokatora przekazał mi klucze do pustego mieszkania (zgodnie z zaleceniem lokatora ). Lokator w rzeczywistości się wyprowadził, opróżnił mieszkanie, jednak się nie wymeldował. Złożyłam wniosek do Urzędu o jego wymeldowanie "z (...)

 • Miejsce płatności weksla własnego

  Kilkoro naszych dłużników wekslowych na wekslach własnych zupełnych, jako miejsce płatności wpisało - zgodnie z naszym życzeniem- nasz bank oraz numer rachunku (remitenta), przy czym jest to nazwa banku internetowego, bez podanej miejscowości. Widnieje więc w miejscu płatności tekst \"Płatny (...)

 • Studium uwarunkowań a pozwolenie na budowę

  Witam, posiadam działkę (36 arów), która zgodnie z miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest działką rolną. W roku 2007 zostało jednak uchwalone studium dotyczące wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na mocy studium działka znajduje się (...)

 • Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego

  W dniu 9.01.2009 r zgłoszony przez GOPS dłużnik alimentacyjny miał wziąć udział w zajęciach grupowych aktywizujących zawodowo. Urząd Pracy poinformował GOPS w dniu 20.01, że dłużnik nie zgłosił się na w/w zajęcia w wyznaczonym terminie. Od 1.02.2009 r zmieniły się przepisy ustawy (...)

 • Współwłasność w nieruchomości

  Mój ojciec jest współwłaścicielem w 1/3 jednej działki budowlanej o powierzchni 700m2, zabudowanej budynkiem mieszkalnym ok. 80m2 i w 1/3 dwóch przylegających do siebie działek budowlanych o powie. 1600m2 na których stoi tylko stodoła, ale jest to bardzo atrakcyjny teren z linią brzegową (...)

 • Archiwizowanie pozwoleń na budowę

  Proszę o wyjaśnienie, czy pozwolenia na budowę, jako decyzje administracyjne i dokumenty źródłowe służące do ich wydania muszą być archiwizowane, jeżeli tak do na podstawie jakich przepisów? Czy wójt ma obowiązek udokumentować na moje żądanie zniszczenia żądanych dokumentów, bądź (...)

 • Poświadczenie za zgodność z oryginałem

  W mojej firmie stawił się przedstawiciel firmy reklamowej namawiając na zawarcie z nimi umowy o reklamę. Ponieważ faktycznie miałem zamiar zareklamować firmę doszło do rozmowy pomiędzy nami. Przedstawiciel ten zostawił mi blankiet umowy in blanco - bez wpisanych cen za usługi - i poprosił (...)

 • Wypłata zasiłków w firmie a upadłość

  Firma zgłosiła w styczniu wniosek do sądu o upadłość. Obecny stan zatrudnienia - pozostały dwie osoby: ja (wypowiedzenie kończy się w marcu) i prezes. W styczniu korzystałem ze zwolnień L4 (7 dni), opieki na chore dziecko (7 dni) i opieki na żonę (14 dni po porodzie). W firmie nikt nie odbiera (...)

 • Przywrócenie terminu na wniesienie apelacji

  W czerwcu 2008 zostałem "złapany" na radarze foto (przenośnym) bez zatrzymywania w powiecie G. Otrzymałem wezwanie na Policję w miejscowości, w której mam zameldowanie, złożyłem wyjaśnienia, pani prowadząca radziła poprosić sąd o mandat i zwolnienie z opłat w związku z nieotrzymaniem (...)

Opinie prawneInterpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne