e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 6 Luty 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

  Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmę na terenie Niemiec-tam płaci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmę zamknął w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie do mojego Męża list polecony (Od byłego pracownika który chce od nas RP-7), ja zgodnie (...)

 • Faktura VAT wystawiona w euro

  W związku z możliwością wystawiania faktur między podmiotami krajowymi w euro i w związku z porozumieniem między firmami będziemy wystawiać faktury w tej walucie. Jakie wymogi musi spełniać faktura VAT wystawiona w euro między podmiotami krajowymi?

 • Zatrudnienie w zagranicznej firmie a PIT

  Polak pracuje dla zagranicznej firmy z siedzibą za granicą na umowę o pracę, ale terenem jego pracy i zamieszkania jest Polska. Rozumiem, że nie wystawia ona na koniec roku PIT-11. Czy to prawda, że za 2008 r. nie wystawia także PIT-53? A w takim razie jaką informację o wynagrodzeniu wystawia?

 • Zwrot bonifikaty przy dziedziczeniu

  Jeżeli moja matka przekształciłaby mieszkanie z gminy z najmu na własnościowe-wspólnota i zapisała by to mieszkanie wnuczce lub wnukowi mocą testamentu to związku z tym mam kilka pytań. Jeżeli matka uzyskałaby 80% bonifikaty za przekształcenie tego mieszkania z najmu na własnościowe, to (...)

 • Dziedziczenie testamentowe

  Pani E. zmarła w 2007 roku jako bezdzietna panna, nie pozostawiając testamentu. Jedynymi spadkobiercami było jej rodzeństwo: K. i M. Pani K (bezdzietna panna) zmarła w 2008 roku pozostawiając testament, w którym czyni jedyną spadkobierczynię swoją siostrzenice W. Czy Pani W. dziedziczy cześć (...)

 • Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby dziecka

  Mam dziecko, które często choruje. Ile dni w ciągu roku przysługuje matce na opiekę nad dzieckiem i ile % wynagrodzenia jej przysługuje?

 • Faktura korygująca

  Kontrahent wystawił mi fakturę VAT z terminem płatności 30 dni. Faktura została wystawiona 28 listopada 2003 r. Termin płatności przypadał na 27 grudnia 2003 r. Płatności uregulowałem ponad 6 miesiecy po terminie, czyli w czerwcu 2004 r. Czy po takim terminie można wystawić fakturę korygującą (...)

 • Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

  Prowadzę firmę i w oczywisty sposób chcę dotrzeć z reklamą do klientów. Chcę wysyłać reklamy do urzędów gmin oraz ochotniczych straży pożarnych e-mailem oraz zwykłą pocztą. Czy aby wysłać reklamę do powyższych instytucji muszę zdobyć wcześniej od tych instytucji zgodę czy z racji (...)

 • Kwartalne rozliczenie podatku dochodowego

  Od 1 kwietnia 2008 roku prowadzę działalność gospodarczą. Płacę zaliczki podatku dochodowego kwartalnie, zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy. W sierpniu 2008 r. wyszłam za mąż. Od 1 października mąż również podjął prowadzenie działalności gospodarczej. Mamy wspólność majątkową. Obecnie (...)

 • Przedawnienie roszczeń z debetu bankowego

  Moja znajoma miała konto na którym jest niedozwolone saldo debetowe. Debet ten powstał 11 czerwca 2005 r. Bank wezwał znajomą do zapłaty kilka dni po stwierdzeniu niedoboru na koncie, jednak znajoma nie zapłaciła tej należności. Bank 10 lipca 2008 r wypowiedział umowę wraz z wezwaniem do (...)

 • Egzekucja z wynagrodzenia za pracę i z emerytury

  Moja matka ma zadłużenie w banku. Jeżeli ja, jako syn nie odrzucę spadku, czyli aktywów i pasywów, z tego co rozumiem będę musiał odpowiadać za długi mojej matki. W związku z tym mam pytanie: jaki procent w przypadku nieodrzucenia przeze mnie spadku może z mojej pensji pobrać komornik? (...)

 • Nieprawidłowe protokołowanie

  Podczas przesłuchania informacyjnego w sądzie w sprawie o podział majątku dorobkowego byłych małżonków powinno protokołować się pełną odpowiedź przesłuchiwanego świadka czy uczestnika postępowania jeśli odpowiada na temat pytania. Czy nie protokołowanie pełnego zdania/ pełnej odpowiedzi, (...)

 • Termin złożenia deklaracji o nabyciu spadku

  Dwa dni przed upływem 30-dniowego terminu, wyznaczonego przez ustawodawcę do nabycia spadku bez zapłaty podatku od spadku, udałem się do urzędu skarbowego, aby złożyć odpowiednią deklarację podatkową. Urzędnik stwierdził, na podstawie przedstawionych przeze mnie dokumentów, że takie uprawnienia (...)

Opinie prawneProjekty UstawInterpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne