Informacje strona 78

Przejścia dla pieszych mają być bezpieczniejsze

29.7.2018

Minister Infrastruktury zatwierdził wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Wytyczne te będą rekomendowane wszystkim zarządcom dróg i ulic, zarządcom  oświetlenia, projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom do stosowania jako standard w zakresie (...)

Nowa ustawa o tachografach

28.7.2018

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach określa zadania organów administracji publicznej i innych podmiotów w sprawach tachografów stosowanych w transporcie drogowym oraz reguluje warunki prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzenia, przeglądów (...)

Zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

28.7.2018

Zwiększenie z 50 do 80% możliwej wartości przyznanej dotacji przewiduje nowelizacja przepisów. Wprowadzone rozwiązanie powinno pozwolić na usprawnienie realizacji zadań istotnych ze względu na ważny interes publiczny, społeczny lub niezbędnych dla ochrony życia czy zdrowia ludzkiego.

Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi uregulowane

28.7.2018

Celem nowej ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi jest pełne wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania (...)

Rada Dialogu Społecznego zyska nowe kompetencje

27.7.2018

Poszerzenie katalogu kompetencji Rady Dialogu Społecznego oraz strony pracowników i pracodawców, doprecyzowanie zasad funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego – to efekty nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Nowy typ środowiskowego domu samopomocy

27.7.2018

Wprowadzenie nowego typu środowiskowego domu samopomocy (ŚDS) dla osób ze spektrum autyzmu, ułatwienia dla osób z spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami już przebywających w środowiskowych domach samopomocy – zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, (...)

Pora na „Głos Przedsiębiorcy”

27.7.2018

„Głos Przedsiębiorcy” – tak nazywa się zaktualizowana zakładka w portalu biznes.gov.pl, której zadaniem jest ułatwienie polskim przedsiębiorcom komunikacji z urzędnikami. Wszystko po to, żeby przekazać administracji swoje propozycje nowych regulacji prawnych – (...)

Kiedy nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania?

26.7.2018

TSUE orzekł, że nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania, powołując się na decyzję prokuratora o zakończeniu postępowania w sprawie toczącej się przeciwko nieznanemu sprawcy, w toku którego osoba, której dotyczy europejski nakaz aresztowania, została (...)

Koniec gminy Ostrowice

26.7.2018

Nowa ustawa ma na celu stworzenie podstaw prawnych zniesienia gminy Ostrowice oraz włączenia jej terytorium do gmin sąsiednich bez przenoszenia na gminy ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań gminy Ostrowice.

Nie będzie referendum konstytucyjnego

26.7.2018

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta RP ogólnokrajowego referendum konsultacyjnego w sprawie zmian lub uchwalenia nowej konstytucji. 

Co przyniesie specustawa mieszkaniowa?

25.7.2018

Specustawa mieszkaniowa ma na celu skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowych z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół czy przystanków komunikacji miejskiej. W konsekwencji (...)

Zatrudnieni w podmiotach leczniczych mają zarabiać więcej

25.7.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przygotowany przez ministra zdrowia, trafi do Sejmu. Co przewiduje?

On-line informacje o zdrowiu?

24.7.2018

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta.

Największa na świecie strefa wolnego handlu

23.7.2018

17 lipca podczas szczytu UE-Japonia podpisana została umowa o partnerstwie gospodarczym i strategicznym (Economic Partnership Agreement) między UE a trzecią gospodarką świata.

„Dostępność plus” i włączanie wyłączonych

22.7.2018

Rząd zdecydował, że w latach 2018-2025 realizowany będzie program Dostępność plus. Zero wykluczenia – to z kolei hasło przewodnie ustawy o dostępności cyfrowej, która właśnie trafiła do konsultacji społecznych.

Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

22.7.2018

Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty otrzymają osoby spełniające warunki zapisane w ustawie (dochodowe, majątkowe, związane (...)

E-dowody już niedługo

21.7.2018

Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Kiedy będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej?

21.7.2018

Rada Ministrów przyjęła 11 lipca 2018 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną obowiązywać od 1 października 2018 r.

Większe kontrole rynków rolnych?

19.7.2018

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Podatki gruntowe niezależne od infrastruktury liniowej?

16.7.2018

Rządowy projekt ustawy określa zasady opodatkowania gruntów (głównie leśnych), przez które przebiega infrastruktura liniowa służąca do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad

16.7.2018

Płatności związane z budową autostrad i najważniejszych dróg będą realizowane poprzez specjalne rachunki powiernicze, aby podwykonawcy otrzymali zapłatę za wykonane prace. Powstanie też Komisja Inwestycji Drogowych, która ma zapobiec bezzasadnemu kwestionowaniu przez koncerny (...)

Medycyna na UKSW

15.7.2018

Nowelizacja zakłada utworzenie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie kierunku lekarskiego i prowadzenie go w nowo powołanym Collegium Medicum.

Szybsze przedawnianie roszczeń

14.7.2018

Nowelizacja skróciła podstawowe terminy przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat, przy czym pozostawiła bez zmiany termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Szykują się nowe regulacje dla rynku pracy

14.7.2018

Resort pracy przedstawił propozycje zmian w ustawie o rynku pracy. Ich celem ma być m.in. większa efektywność urzędów pracy oraz aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych. 

Zmiany w monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw

13.7.2018

Nowelizacja wprowadza przepisy umożliwiające monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, jak też innych substancji szkodliwych powstałych w trakcie ich spalania. 

Co nowego w OZE?

13.7.2018

Nowe przepisy mają pozwolić m.in. na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wypełnienie zobowiązań międzynarodowych.

Co sądzisz o zmianie czasu?

13.7.2018

Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w kwestii zmiany czasu. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r. Wyraź swoją opinię!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika