Anonimowy darczyńca dla fundacji

Pytanie:

Fundacja (nie będąca organizacją pożytku publicznego) zgodnie z prawem (i statutem) może pozyskiwać fundusze w różny sposób, w tym także w formie darowizn od dowolnych osób fizycznych i prawnych oraz zbiórek publicznych. Moje wątpliwości związane są z sytuacją otrzymania darowizny od tzw. anonimowego darczyńcy w formie przelewu na konto, albo gotówką w lokalu fundacji, np. poprzez wpłatę do kasy albo wrzucenie datku do specjalnie utworzonego w tym celu pojemnika. Czy w takiej sytuacji otrzymane darowizny mogą być zakwalifikowane w fundacji jako wolne od podatku od darowizn?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.1.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Anonimowy darczyńca dla fundacji

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem nabycie pieniędzy tytułem darowizny przez fundację, która jest osobą prawną, a nie osobą fizyczną, nie podlega podatkowi od spadków, niezależnie od tego czy darowizna została przekazana w sposób jawny, czy też w sposób anonimowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Mieszkanie - czy należy się podatek ?

12.2.2018 przez: artur1916