Bonifikata za ciemną kuchnię przy wykupie lokalu

Pytanie:

"W roku 1998 nabyłam prawo do mieszkania lokatorskiego o powierzchni 37,5 m2. Prawo do tego lokalu nabyłam w drodze zamiany lokalu większego na mniejsze. Zwaloryzowany wkład lokatorski za mieszkanie, które zdałam spółdzielni mieszkaniowej, był znacznie wyższy od wkładu lokatorskiego za mieszkanie do którego nabyłam prawo (różnica w metrażu). Różnicę tę spółdzielnia mieszkaniowa wypłaciła mi w gotówce. Posiadając książeczkę mieszkaniową z wkładem budowlanym postanowiłam zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o przekształcenie mieszkania z lokatorskiego na własnościowe. Jednocześnie wystąpiłam o wystawienie zaświadczenia o wysokości wkładu lokatorskiego, celem przedłożenia w banku, co stanowiło podstawę do likwidacji książeczki mieszkaniowej. W zaświadczeniu wystawionym przez spółdzielnię wkład lokatorski był pomniejszony o 10%. Na moje zapytanie z czego wynika ta różnica odpowiedziano mi, że jest to bonifikata z tytułu mniejszej wartości mieszkania spowodowana tym że lokal posiada ciemną kuchnię (zgodnie z uchwałą zarządu spółdzielni lokatorzy w momencie przekształcenia lokalu z lokatorskiego na własnościowe mają prawo do bonifikaty 10%). W związku z tym jestem stratna około 2900 zł. Czy spółdzielnia ma prawo do odmowy wypłacenia mi tej kwoty lub odmowy przeksięgowania jej na poczet należności za czynsz? "

Odpowiedź prawnika: Bonifikata za ciemną kuchnię przy wykupie lokalu

Skoro prawo do bonifikaty powstaje w przypadku przekształcenia prawa lokatorskiego w prawo własnościowe, to brak jakichkolwiek podstaw do żądania od spółdzielni wyrównania różnicy. Bonifikata jest stosowana - jak wynika z pytania - tylko i wyłącznie przy wykupie mieszkania, poza tym wartość wkładu nie ulega zmianie. Nie uwzględnia się jej także przy zamianie lokali.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika