Dodatkowe badanie techniczne samochodu

Pytanie:

Nasza firma kupiła samochód ciężarowy od innej firmy. Samochód ten miał zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów, że spełnia wymogi stawiane samochodom ciężarowym. Zaświadczenie to poprzedni nabywca złożył w urzędzie skarbowym. W samochodzie nie zaszły żadne zmiany konstrukcyjne. Zależy nam oczywiście na odliczaniu VAT od paliwa do tego samochodu. Czy musimy ponownie złożyć to zaświadczenie do urzędu skarbowego teraz już z danymi naszej firmy? Czy może musimy jeszcze raz wykonać badanie techniczne dla tego auta?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.12.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dodatkowe badanie techniczne samochodu

Regulacje dotyczące obowiązku przedstawienia przez podatnika zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT regulują przepisy zawarte w art. art. 86. ust. 5. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie ze wskazanymi przepisami spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Po przeprowadzonym badaniu stacja wydaje zaświadczenie o spełnieniu ustawowych warunków oraz dokonuje adnotacji o spełnieniu wymagań w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Porady prawne

Podatnik, który otrzyma zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, jest obowiązany dostarczyć jego kopię, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

W przedstawionej sprawie oczywistym jest, że samochód po jego sprzedaży nie zmienia swych danych technicznych. Bezcelowe jest przeprowadzanie badań technicznych przez nabywcę, bowiem treść kolejnego zaświadczenia wydanego przez stację diagnostyczną będzie taka sama, jak zaświadczenia pierwotnego. Treść ustawy o VAT w żadnym z przepisów nie zobowiązuje do dodatkowego przeprowadzenia badania w przypadku kupna samochodu. Jedynie w art. 56 ust. 5b jest regulacja zobowiązująca podatnika do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, ale tylko w przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt 1-4. O powstaniu takich okoliczności podatnik ma obowiązek zawiadomić naczelnika w terminie 7 dni od ich zaistnienia.

Niemniej, ze względu na bezpieczeństwo podatnika, dotyczące prawa do np. odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa do samochodu, warto tę sprawę uregulować z właściwym urzędem skarbowym. W praktyce stosuje się rozwiązanie takie, iż podatnik (nabywca) przedstawia w swoim urzędzie skarbowym zaświadczenie, które otrzymał od sprzedawcy samochodu. W zależności od wewnętrznych uregulowań urzędu zaświadczenie może być przedstawione jedynie do wglądu. Najlepiej więc zwrócić się do sprzedawcy samochodu o przedstawienie zaświadczenia, które składał w swoim urzędzie skarbowym.

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

Zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r.     Pamiętajmy, że faktury dokumentujące (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

    Wzór „Lisaka” do 21 sierpnia 2005 r. Przytoczenie starych regulacji jest niezbędne ze względu na zasadę kontynuacji starych rozwiązań dla niektórych podatników.  Do 21 sierpnia 2005 r. obowiązywał „wzór Lisaka”, według którego (...)

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

W zasadzie 25 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.  Jakie są nowe wymagania ogólne dla stacji kontroli pojazdów? Stacja (...)

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

  Definicja samochodu osobowego i ciężarowego  Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która powoduje, że mniejsza niż dotychczas liczba samochodów jest uważana za samochody ciężarowe dla celów podatku dochodowego. Jest to oczywiście (...)

Jakość w prawie unijnym

Jakość w prawie unijnym

Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji (...)

Leasing w podatku VAT

Leasing w podatku VAT

  Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiązywały również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (pełne (...)

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Dziesięcioletni samochód tanio sprzedam! Stan idealny! Obecny rynek samochodowy jest bardzo konkurencyjny. Sprzedawcy nadal reklamują stare samochody jako garażowane, dobrze utrzymane i bezwypadkowe. Klient, który uwierzy w takie zapewnienia może się srodze rozczarować już podczas (...)

CEPiK po zmianach

CEPiK po zmianach

CEPiK 2.0 wystartował – duże zmiany dla kierowców Od 13 listopada 2017 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej wiąże (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Parlament przyjął pakiet klimatyczny

Parlament przyjął pakiet klimatyczny

Po jedenastu miesiącach intensywnych negocjacji Parlament Europejski poparł pakiet projektów legislacyjnych, które umożliwią osiągniecie ogólnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych (...)

Nowe opłaty za prowadzenie stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzanie badań technicznych

Nowe opłaty za prowadzenie stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzanie badań technicznych

Od 29 października 2004 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Rozporządzenie to określa wysokość opłat za (...)

Szybciej ruszy system CEPiK 2.0

Szybciej ruszy system CEPiK 2.0

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Przyspieszenie (...)

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało (...)

Kupno używanego auta będzie bezpieczniejsze

Kupno używanego auta będzie bezpieczniejsze

Sejm przyjął dzisiaj ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Po wejściu w życie tej regulacji uruchomione zostaną dwie e-usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny autobus. Dzięki e-usłudze Historia Pojazdu, każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, (...)

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, wykonywanym przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. ##baner## Odpowiedzialność za (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Sprawdzimy, ile przejechało używane auto oraz ilu miało właścicieli. Wszystko przez internet i za darmo. Przed kupnem używanego samochodu wystarczy, że sprzedawca poda nam numer dowodu rejestracyjnego auta. Posiadając go sprawdzimy za pośrednictwem platformy ePUAP, czy stan licznika zgadza się (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Jak skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych?

Jak skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych?

Jesteś osobą niepełnosprawną? Masz trudności w poruszaniu się? Chcesz skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych? Jak to zrobić? Na czym polega dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych? Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier uniemożliwiających (...)

Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych

Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych

Jesteś osobą niepełnosprawną? Masz trudności w samodzielnym funkcjonowaniu? Chcesz skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier technicznych? Jak to zrobić? Na czym polega dofinansowanie do likwidacji barier technicznych? Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier (...)

Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna

Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna

Stan faktyczny Posiadam samochody popularnie zwane betonowozami - gruszkami służące jedynie do przewozu betonu towarowego w ruchu lokalnym. Jeśli samochody mają status specjalne, to czy kiedy zmieniła się klasyfikacja, należałoby te samochody przerejestrowywać? Czy wymiana dowodu na nowy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Firma kupiła samochód o masie 3,49 tony. Do chwili obecnej - złożenia deklaracji VAT za okres zakupu - nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów. Jesteśmy pewni, że samochód spełni wymagania dla celów odliczania VAT. Czy możemy odliczyć (...)

Ewidencja przebiegu pojazdu ciężarowego

Ewidencja przebiegu pojazdu ciężarowego

Polska spółka z o.o. wynajmuje samochód ciężarowy od firmy niemieckiej. Jest to samochód na niemieckich numerach rejestracyjnych. Samochód ten jeździ po Polsce i za granicą. Polska spółka dokonuje zakupów w Polsce związanych z używaniem tego samochodu m. in.: paliwo, naprawy, parkowanie. (...)

Ważność homologacji fabrycznej pojazdu z 2003 r.

Ważność homologacji fabrycznej pojazdu z 2003 r.

Zamierzamy kupić na fakturę VAT od EFL (Europejski Fundusz Leasingowy) używanego Renaulta Megane Kombi 1.9 diesel z 2003 roku z homologacją fabryczną jako samochód ciężarowy o ładowności 570 kg oraz 4 osoby. Powyższe auto jest nam w firmie potrzebne do zaopatrzenia oraz abyśmy mogli odliczać (...)

Odliczanie podatku VAT od 01.04.2014 r.

Odliczanie podatku VAT od 01.04.2014 r.

Spółka z o.o. do prowadzenia działalności gosp. używa m.in. samochodu marki citroen jumper. Jest to pojazd z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą oddzielającą przestrzeń ładunkową. Jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym VAT-1. Do dnia (...)

Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Jakie są zasady zaliczenia paliwa do kosztów uzyskania przychodu dla samochodów o ładowności do 3,5 tony? Z tematu pytania oraz jego treści wnioskuję, iż Pytająca jest zainteresowana zasadami odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej (...)

Badanie techniczne samochodu

Badanie techniczne samochodu

Urząd skarbowy zakwestionował naszej firmie - spółce z o.o. - (za listopad 2008 r.) odliczenie podatku VAT naliczonego od należnego od zakupionego samochodu ciężarowego (chłodnia), którego ładowność wynosi 2740 kg, masa własna 4750 kg, a masa całkowita 7490 kg. Czy w tak oczywistej sytuacji, (...)

Odbiór pojazdu usuniętego z drogi przez Policję

Odbiór pojazdu usuniętego z drogi przez Policję

Korzystam z pożyczonego samochodu od mojego kolegi na czas jego nieobecności w Polsce. Właściciel samochodu (kolega) przebywać będzie za granicą do 30.09.2007, przedmiotowy pojazd pożyczył mi na podstawie umowy słownej między nami... normalna koleżeńska przysługa. Pojazd jest sprawny technicznie, (...)

Warunki techniczne pojazdu samochodowego

Warunki techniczne pojazdu samochodowego

Jechałem samochodem, w którym była pęknięta przednia szyba. Czy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu i ukarać mandatem, a jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego działania? Podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zawiera art. 132 ust. 1 ustawy z dnia (...)

Brak aktualnych badań technicznych pojazdu

Brak aktualnych badań technicznych pojazdu

Kolega przeoczył badanie techniczne. Co się dzieje w przypadku kontroli przez Policję? Jakie są mandaty i procedury? Z art. 132 ust. 1 pkt. 2 prawa o ruchu drogowym wynika, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu w razie stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu (...)

Podatek akcyzowy od sprzedaży w komisie

Podatek akcyzowy od sprzedaży w komisie

Sprowadziłam samochód z Niemiec w czerwcu tego roku za kwotę 600 euro, zapłaciłam akcyzę w kwocie 206 zł, nie rejestrując w Polsce wstawiłam do komisu samochodowego w celu dalszej sprzedaży. Dostarczyłam komisantowi wszystkie dokumenty (brif, badanie techniczne, akcyzę, tłumaczenie) cena (...)

Zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów

Zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła samochód zakwalifikowany jako nieosobowy. Kupiony pojazd miał przeprowadzone badanie techniczne i właściwa adnotacja znajduje się w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu. Czy w związku z powyższą sytuacją spółka musi występować o zaświadczenie (...)

Kontrola ZUS

Kontrola ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku. W roku 2004 przez okres 3 miesięcy zatrudniałem 1 pracownika. W najbliższych tygodniach spodziewam się kontroli z ZUS - w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się że będzie to zwykła kontrola dokumentów; zastanawia mnie (...)

Wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu

Wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu

Od kilku lat dokonuję coroczne przeglądy techniczne samochodu bez wbicia pieczęci do dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca. W razie potrzeby legitymuję się zaświadczeniem od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym. Ostatnio diagnosta odmówił mi wydanie kolejnego zaświadczenia (...)

Ponowna rejestracja samochodu na terytorium Polski

Ponowna rejestracja samochodu na terytorium Polski

Parę miesięcy temu przeprowadziłem się do Niemiec. Przerejestrowałem samochód ( pierwotnie był zarejestrowany w Polsce ) i mam niemieckie tablice. Teraz jednak planuje powrót. Lista dokumentów, które muszę dostarczyć by ponownie zarejestrować auto jest długa. Czy muszę zdobyć wszystkie (...)

Sprowadzanie samochodu z zagranicy a formalności jakich należy dokonać

Sprowadzanie samochodu z zagranicy a formalności jakich należy dokonać

Mam zamiar sprowadzić auto z Niemiec. Jakie czynności powinienem wykonać po zakupie? Konieczna będzie ponowna rejestracja tego pojazdu wraz z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego i nowych tablic rejestracyjnych (inny numer rejestracyjny). Ponadto pojazd ten będzie traktowany przez polski (...)