Odpowiedź prawnika: Działalność konkurencyjna prezesa spółki z o.o.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych w części dotyczącej spółki z o.o. znajduje się regulacja stanowiąca, że członek zarządu (Prezes) nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zasadą jest zatem zakaz działalności konkurencyjnej, chyba że spółka wyrazi na to zgodę. Zgoda na działalność konkurencyjną może dotyczyć wszystkich lub niektórych członków zarządu i być pełna lub ograniczona. Zezwolenie dla wszystkich lub niektórych członków zarządu może wynikać z umowy; nie ma przeszkód, aby umowa ustalała procedurę udzielania zezwolenia. Jeżeli umowa nie zawiera odmiennych klauzul, zezwolenia udziela organ uprawniony do powołania zarządu. Użycie formuły organ uprawniony do powołania zarządu budzi zastrzeżenia, gdyż prowadzi do wniosku, że chodzi wyłącznie o organ spółki, i to uprawniony do powołania całego zarządu. Taka wykładnia przepisu nie jest oczywiście uprawniona. Chodzi w nim w istocie rzeczy o ten podmiot (lub podmioty), który zgodnie z umową spółki powołuje członków zarządu. Zróżnicowanie podmiotów i sposobu powołania członka zarządu pociąga za sobą takie samo zróżnicowanie dotyczące wydawania zezwolenia na działalność konkurencyjną.
W przypadku milczenia umowy (na temat zgody i sposobu jej wyrażania) w obu kwestiach zezwolenia udzielają uchwałą wspólnicy. Przekroczenie zakazu konkurencji może powodować ujemne dla członka zarządu skutki organizacyjne (np. odwołanie członka zarządu) oraz jego odpowiedzialność kontraktową (cywilną) na podstawie art. 293 k.s.h. Umowa może przewidywać jednak inne sankcje, np. kary umowne.
Reasumując jeśli zgoda na działalność konkurencyjną wynika z umowy nie ma przeszkód w przyjęciu funkcji Prezesa. Nie ma również takich przeszkód jeśli została ona wyrażona przed podjęciem funkcji prezesa przez organ uprawniony wedle umowy. Jeśli umowa takiego organu nie przewiduje jeśli została wyrażona przez organ uprawniony do powołania zarządu (Rada Nadzorcza, zgromadzenie wspólników).