Eksmisja z domu teściowej

Pytanie:

"Dzień dobry. Od dłuższego czasu nie układa mi się z mężem i moją teściową. Biorę więc rozwód. Teściowa grozi mi eksmisją z domu, w którym mieszkam z mężem, a którego ona jest właścicielką. Czy te groźby są realne? "

Odpowiedź prawnika: Eksmisja z domu teściowej

Należy wskazać, że pomimo tego, że oficjalnym właścicielem domu jest Pani teściowa to jeżeli zajmuje Pani z mężem wspólny dom poprzez faktyczne w nim zamieszkiwanie nie może Pani zostać w tej chwili eksmitowana. O możliwości dalszego zamieszkiwania we wspólnym mieszkaniu zgodnie z art. 58 § 2 k.r.o. orzeknie bowiem sąd w wyroku rozwodowym. Szybkie postępowanie eksmisyjne jest przewidziane jedynie w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
Małżonek może również wystąpić w odrębnym procesie o eksmisję Pani ze wspólnego lokalu mieszkalnego na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm.) także w czasie trwania postępowania w sprawie o rozwód, w której nie zgłoszono żądania eksmisji ( tak: Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 czerwca 2008 r. III CZP 41/2008 ). W obu jednak przypadkach eksmisja może nastąpić dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika