Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Pytanie:

"W zakładzie pracy pracodawca wypłaca pracownikom ekwiwalent za odzież roboczą. Teraz pracownicy złożyli wniosek o wypłacenie im ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Czy pracodawca powinien im jeszcze zapłacić ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, jeśli zamiast wydawania odzieży roboczej płacił pracownikom ekwiwalent? Dodatkowo pracodawca wydaje pracownikom odzież ochronną i wydaje im środki do prania tejże odzieży ochronnej."

Odpowiedź prawnika: Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jednym z obowiązków pracodawcy w ramach zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego odzieży i obuwia roboczego, który to jednak obowiązek może, za zgodą pracownika, być zastąpiony ekwiwalentem wypłacanym z tytułu używania przez pracownika własnej odzieży i obuwia roboczego (art. 2377 ustawy – Kodeks pracy). Ponadto, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnienie ich prania, konserwacji, naprawy, odpylania i odkażania (art. 2379 § 1 kp). Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika (art. 2379 § 3 kp). Przepis zatem wyraźnie stanowi, iż ekwiwalent ma być pieniężny, a nie w innej formie. Ekwiwalent ma opiewać na kwotę poniesioną przez pracownika, np. kwota zapłacona za pranie odzieży roboczej w pralni lub koszt odpowiednich detergentów stosowanych do prania i konserwacji odpowiedniej odzieży.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika