Finansowanie leczenia pracowników

Pytanie:

"W wyniku zmian wynikających z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uchylony został art. 16 ust. 1 pkt 65, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez Pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują Pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw". Oznacza to, że pracodawca ma prawo samodzielnie podjąć decyzję o sfinansowaniu leczenia pracowników, a następnie poniesione na ten cel wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Czy istnieją ograniczenia co do wysokości finansowania leczenia pracowników, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?"

Odpowiedź prawnika: Finansowanie leczenia pracowników

Zgodnie z - uchylonym z dniem 1 stycznia 2007 r. - art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Uchylenie powyższego przepisu może  sugerować, że pracodawca ma prawo samodzielnie podjąć decyzję o sfinansowaniu leczenia pracowników, a następnie poniesione na ten cel wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak pamiętać, iż aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu podatnika, nie tylko nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1, ale przede wszystkim musi spełniać przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Co prawda nie ma jeszcze aktualnych interpretacji wydanych już na gruncie nowego stanu prawnego, nie mniej jednak należy stwierdzić, że trudno sobie wyobrazić, iż organy podatkowe będą zezwalały na nieograniczone zaliczenie wydatków na świadczenia zdrowotne pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Zapewne prawo takie będzie się odnosiło przykładowo do szczepień ochronnych, świadczeń związanych ze specyfiką danego stanowiska pracy etc.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika