Kontrola dochodów i wydatków

Pytanie:

Urząd kontroli skarbowej kontroluje moją osobę z dochodów i wydatków za rok 2002 i poprosił mnie o stan początkowy moich oszczędności na dzień styczeń 2002. Czy w takim wypadku muszę udokumentować swoje dochody za okres od 1996 do końca 2001, biorąc pod uwagę, że w tym okresie prowadziłem działalność gospodarczą? O ile wiem, to urząd może kontrolować okres 5 lat wstecz. Czy mam taki obowiązek? Czy ich pytanie mogę pozostawić bez odpowiedzi?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.5.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Kontrola dochodów i wydatków

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Zatem organ kontrolujący podatnika w powyższym zakresie musi ustalić stan majątkowy podatnika na początek kontrolowanego okresu, w tym także stan oszczędności, aby sprawdzić, czy wydatki w tym okresie znajdują pokrycie w posiadanych przez podatnika środkach, czy też pochodzą z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, a zatem zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinny być opodatkowane stawką w wysokości 75% dochodu.

W interesie podatnika jest zatem wykazanie się oszczędnościami, o ile oczywiście takie posiadał. W przypadku jeśli podatnik posiadał oszczędności pozostawienie żądania organu bez odpowiedzi, będzie dla podatnika bardzo niekorzystne, gdyż nie uzyskawszy informacji o posiadanych oszczędnościach, organ uzna, że podatnik takich oszczędności nie posiadał. Organ podatkowy w ramach kontroli za rok 2002 nie bada natomiast źródeł posiadania oszczędności, czy też możliwości dokumentowania dochodów za okresy wcześniejsze (w tym za lata podatkowe, co do których ewentualne zobowiązania podatkowe uległy już przedawnieniu).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda