Kontrola przedsiębiorcy przez Policję

Pytanie:

"Mam dość uzasadnione podejrzenia, że policjanci z sekcji PG przychodzą do biura księgowego prowadzącego dla mnie jako przedsiębiorcy księgowość i właścicielka biura przekazuje im informacje księgowe na mój temat, o czym mnie nie informuje (prawdopodobnie jest tajnym współpracownikiem policji). Prawdopodobnie chodzi o informacje na temat obrotów, kontrahentów z faktur. Nie mam nic do ukrycia ale czy policja ma prawo żądać od niej takich informacji kiedy to nie jest prowadzone żadne postępowanie przeciwko mnie i czy księgowa ma prawo udostępniać im takie informacje? Wiem, że aby organy ścigania mogły uzyskać wgląd do rachunku firmowego, musi być prowadzone postępowanie przeciwko właścicielowi rachunku a jak jest w przypadku dokumentów księgowych?"

Odpowiedź prawnika: Kontrola przedsiębiorcy przez Policję

Czynności opisane w pytaniu nie mieszczą się w katalogu czynności operacyjno - rozpoznawczych podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji z art 15 ust.1 Ustawy o Policji. Gdyby zachodziło uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wówczas wszczyna się śledztwo. Podejrzanemu przedstawia się postanowienie o przestawieniu zarzutów. W wypadku doniesienia lub zawiadomienia o przestępstwie Policja dokonuje czynności za pośrednictwem organów, służb lub instytucji, co wynika z art. 15 ust 1 Ustawy o Policji.

Czynności sprawdzające podejmowane są na mocy art 272 Ordynacji podatkowej przez organy podatkowe I instancji. Organy mogą też podejmować kontrolę prawidłowości rozliczeń podatkowych. Co do zasady zawiadamia się przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Nie zawiadamia np. w wypadku kontroli doraźnej, gdy jest ona niezbędna dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia lub gdy dotyczy ona opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Kontrola u przedsiębiorcy następuje po okazaniu mu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy, związanym z ewentualnym postępowaniem kontrolnym, jest posiadanie i prowadzenie w swojej siedzibie książki kontroli. Nie jest możliwe przechowywanie takiej książki w biurze rachunkowym. Organ podatkowy nie może w ramach czynności sprawdzających prowadzić nieformalnej kontroli podatkowej (np. żądając oświadczeń osób trzecich i sugerując w razie nieprawidłowości rozpoczęcie czynności kontrolnych). Wobec tego, jedyną słuszną metodą zweryfikowania, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, jest kontrola podatkowa (księgi, deklaracje, wpłaty) lub kontrola skarbowa (rozliczenia z funduszami, np. ZUS, fundusz pracy).

Konkludując, jeżeli prokurator lub Policja zostali zawiadomieni o popełnieniu przestępstwa (np. przez organy podatkowe), mogą w ramach czynności operacyjno - rozpoznawczych korzystać z danych uzyskanych przez organy, służby instytucje, bez Pańskiej wiedzy i zgody. W uzasadnionych przypadkach nawet bez zawiadomienia może zostać podjęta opisana wyżej kontrola podatkowa lub skarbowa. Jeżeli nie ma Pan nic do ukrycia a książka kontroli udostępniona jest w siedzibie, nie ma powodów do obaw.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika