Miarkowanie odszkodowania

Pytanie:

Czy można obniżyć wysokość odszkodowania z uwagi, że poszkodowany przyczynił się do jej powstania?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.3.2012

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Miarkowanie odszkodowania

Należy zwrócić uwagę na art. 362 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Zgodnie z tą regulacją wysokość odszkodowania zostanie obniżona, jeśli poszkodowany przyczyni się do powstania szkody. Jeśli szkoda powstanie z wyłącznej winy poszkodowanego, to wypłacenie odszkodowania nie będzie konieczne.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Odszkodowania - pomoc

17.7.2020 przez: Mariola81