Nieodpłatne zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Co oznacza sformułowanie "nieodpłatne zniesienie współwłasności"?"

Odpowiedź prawnika: Nieodpłatne zniesienie współwłasności

Z pytania nie wynika w jakim kontekście zostało zadane powyższe pytanie, stąd spróbujemy wyjaśnić najczęściej przypisywany mu sens. Co do zasady określa sie tym mianem - nieodpłatne zniesienie współwłasności - korzystną formą przekazania bliskim nieruchomości. Ze względów podatkowych częstą stała sie praktyka, gdy rodzice kupują dzieciom mieszkanie "na współwłasność", a potem ją znoszą (nieodpłatnie). Podobna sytuacja to taka, gdy rodzice zamierzają przekazać dziecku mieszkanie już posiadane. Wtedy sprawa rozpoczyna się od sprzedaży w nim udziału. Następnym krokiem będzie nieodpłatne zniesienie współwłasności. Zgodnie z artykułem 210 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli.

Takie nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn, jednak zgodnie jednak z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy zwalnia się od podatku nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Do I grupy podatkowej zalicza się m.in. małżonka, dzieci, rodziców. Oznacza to, że np. przekazanie synowi nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika