Nierównomierne rozłożenie alimentowania

Pytanie:

"Czy we wniosku o zwiększenie świadczeń alimentacyjnych można prosić o nierównomierne rozłożenie obowiązku alimentacyjnego względem wspólnego dziecka? Czy wniosek taki powinien zawierać szczegółowy opis zmiany sytuacji obojga rodziców i potrzeb dziecka czy o wszystkich aspektach opowiedzieć należy bezpośrednio sędziemu? "

Odpowiedź prawnika: Nierównomierne rozłożenie alimentowania

Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Wysokość świadczeń należnych uprawnionej osobie zależy od jej usprawiedliwionych potrzeb, a także od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji lub w przypadku wypłat z Funduszu Alimentacyjnego zmiany obowiązujących przepisów lub zmiany okoliczności od których zależało przyznanie alimentów z Funduszu. Należy zatem wskazać trzy przesłanki, których zaistnienie usprawiedliwia ubieganie się o przyznanie alimentów/nierównomierne rozłożenie kosztów utrzymania (i/lub wychowania)/podwyższenie alimentów: 1) zmiana usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (potrzeby są różne w zależności od wieku dziecka, jego zainteresowań i zdolności. Może się tak zdarzyć, że dziecko studiuje i wówczas jego potrzeby będą z pewnościa wielokrotnie wyższe niz potrzeby dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły; inne potrzeby mogą być związane z koniecznością leczenia dziecka; koniecznością zakupu np. ciepłych ubrań itd). 2) zmiana możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego (tutaj np. ukończenie studiów czy innej szkoły, kursu przez zobowiązanego, które zwiększa jego możliwości zarobkowe; zmiana sytuacji majątkowej wynikająca np. z otrzymania podwyżki, zmiany pracy na lepiej płatną, otrzymania darowizny, spadku itp, zmniejszenie się potrzeb mjątkowych- np. koniec choroby, której leczenie było kosztowne, zmniejszenie liczby osób wobec których na zobowiązanym ciąży obowiązek alimentacyjny- np. poprzez usamodzielnienie się dziecka, śmierć uprawnionego itp.) Należy także pamiętać, że art 135 § 2 k.r.o. wprowadził możliwość wykonania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest w stanie sie samodzielnie utrzymać poprzez osobiste starania o jego utrzymanie lub wychowanie. 3) zmiana okoliczności od których uzależnione jest prawo do otzrymywania świadczeń alimentacyjnych z Funduszu. Zmiany kwoty świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości alimentów orzeczonej przez sąd dokonuje się, poczynając od miesiąca wpływu tytułu egzekucyjnego do organu egzekucyjnego . Alimenty są wypłacane z Funduszu tylko dla tych rodzin, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 60% przeciętnego wynagrodzenia w skali roku. Wypłaty są dokonywane w wysokości przyznanej przez sąd, ale nie wyższej niż 30% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych i zasadniczo przez okres 12 miesięcy- od czerwca danego roku do maja następnego roku, a przedłużenie tego okresu następuje wyjątkowo.

Osoba, której przyznano świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a także osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych, przeciwko której prowadzona jest egzekucja alimentów, oraz organ egzekucyjny w zakresie okoliczności dotyczących egzekucji alimentów - obowiązane są do zawiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na wypłatę świadczeń z tego funduszu. Zmiana okoliczności to np. zmiana wysokości uzyskiwanego dochodu (np. utrata pracy przez matkę wychowującej samotnie dziecko i pozostawanie na zasiłku dla bezrobotnych itp.) ZAISTNIENIE LUB ZMIANA KTÓREJKOLWIEK Z WYMIENIONYCH OKOLICZNOŚCI USPRAWIEDLIWIA UBIEGANIE SIĘ O PRZYZNANIE ALIMENTÓW/NIERÓWNOMIERNE ROZŁOŻENIE KOSZTÓW UTRZYMANIA(i/lub wychowania)/PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW. Wniosek ma zawierać dokładne (aczkolwiek niekoniecznie drobiazgowe) wskazanie okoliczności, które mogą mieć znaczenie w sprawie. W razie, gdy jakaś okoliczność wymaga szeregu wyjaśnień można wskazać, że nastąpią one jeśli Sąd tak zarządzi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika