Odpowiedź prawnika: Niewłaściwy numer NIP
Spółka cywilna powinna posiadać własny numer identyfikacji podatkowej, inny niż wspólnicy, gdy z jest niezależnym podatnikiem, np. w zakresie podatku od towarów i usług (VAT). Organy podatkowe identyfikują podatników właśnie po numerze NIP i o tyle dziwne jest, że mimo iż spółka posługiwała się również na deklaracjach VAT-7 NIP-em jednego ze wspólników, a nie własnym, nie zostało to ujawnione przez organy podatkowe.
W takiej sytuacji należałoby jednak dokonać zgłoszenia spółki cywilnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego celem uzyskania numeru NIP. Zgłoszenie należałoby złożyć razem z tzw. czynnym żalem (pismem informującym o niezłożeniu zgłoszenia i wyjaśniającym przyczyny), aby spróbować uniknąć odpowiedzialności karnej za niedokonanie zgłoszenia w terminie.

Jak spółka uzyska własny NIP należałoby skorygować wystawione faktury VAT i powystawiać noty korygujące do faktur otrzymanych, gdyż faktury z błędnym numerem NIP mogą być kwestionowane przez organy podatkowe w zakresie możliwości odliczania VAT w nich zawartego. Oczywiście w dalszej działalności należy już posługiwać się NIP-em spółki.
