Odliczenie VAT-u na części zamienne

Pytanie:

Czy od wydatków na części zamienne, wyposażenie dodatkowe i usługi (np. myjnia, przegląd) dotyczące samochodów osobowych (w/g ustawy o VAT) można odliczać podatek VAT? Samochody zostały zakupione w 2003 r. i znajdują się w ewidencji środków trwałych. O ile wiem, to ustawa o VAT zabrania odliczania VAT od wszelkiego rodzaju paliw do w/w samochodów, nie wspomina natomiast o innych wydatkach związanych z samochodami osobowymi. Czy to prawda?

Masz inne pytanie do prawnika?

18.8.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odliczenie VAT-u na części zamienne

Tak. Faktycznie, przepisy ustawy VAT wyłączają w niektórych przypadkach możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych (por. art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT). Jednocześnie przepisy nie ograniczają możliwości odliczenia podatku naliczonego od innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Przykładem mogą być wskazane w pytaniu wydatki na części zamienne, wyposażenie dodatkowe czy usługi. Jedyne ewentualne ograniczenie wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Dlatego też, przykładowo, nie jest możliwe odliczenie podatku naliczonego od kosztów związanych z remontami powypadkowymi, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (por. art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne