Odliczenie Vat-u za naprawę samochodu

Pytanie:

Otrzymałem fakturę VAT za naprawę powypadkową samochodu. Ponieważ samochód jest na firmę, z PZU otrzymałem zwrot netto kwoty faktury. Pytanie moje brzmi: czy VAT od tej faktury odliczyć na normalnych zasadach, czy tez potraktować jako koszt?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.2.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odliczenie Vat-u za naprawę samochodu

Podatek VAT może być odliczony na zasadach ogólnych pod jednym warunkiem, a mianowicie, że samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Tylko bowiem w takim wypadku wydatki na naprawę samochodu stanowią koszt uzyskania przychodu (por. art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a w konsekwencji podatek naliczony podlega odliczeniu (por. art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jeśli w związku z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na naprawę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, niepodlegający odliczeniu podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne