Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność byłego prezesa i udziałowca
Zgodnie z treścią art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:
1) nie wykazał, że:
a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy;
![]()
2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Jak stanowi art. 116 § 2 Ordynacji podatkowej, odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu.
Z mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio m.in. art. 116 Ordynacji podatkowej.
Zatem zarówno organy podatkowe, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą dochodzić od byłego członka zarządu zapłaty zaległości podatkowych i w zakresie składek, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Oczywiście, aby taka odpowiedzialność wystąpiła, muszą być spełnione przesłanki odpowiedzialności określone w powołanym powyżej art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej.
Od członka zarządu można dochodzić zapłaty zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez niego obowiązków członka zarządu. Zatem jeśli przykładowo rozliczenia dokonywane przez spółkę za czasu pełnienia funkcji zarządu były nieprawidłowe i te nieprawidłowości zostały później ujawnione i już nowy zarząd musiał złożyć korekty, to poprzedni zarząd będzie odpowiadał za te zaległości, gdyż faktycznie powstały one za czasu działania poprzedniego zarządu.
![]()