Odpowiedzialność rzeczoznawcy za błędy w operacie szacunkowym

Pytanie:

"Czy w przypadku wykorzystania operatu szacunkowego niezgodnie z celem, dla którego został on sporządzony, można mimo to egzekwować odpowiedzialność wobec rzeczoznawcy, który dopuścił się błędów podczas jego sporządzania?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność rzeczoznawcy za błędy w operacie szacunkowym

Art. 156 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami:
Rzeczoznawca majątkowy nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie operatu bez jego zgody do innego celu niż cel, dla którego został sporządzony.
W doktrynie podkreślono, że „W komentowanej ustawie nie zdefiniowano wprost, jak należy rozumieć cel, dla którego sporządzony został operat szacunkowy, toteż możemy o tym wnioskować pośrednio, na podstawie różnych przepisów ustawy i rozporządzenia odnoszących się do celu sporządzenia wyceny nieruchomości (była o tym mowa w komentarzu do art. 154 ust. 1 u.g.n.). Cel ten, jak wynika z § 56 ust. 1 pkt. 2 r.w.n.s.o., powinien zostać podany w operacie szacunkowym. Nieporozumieniem wydaje się natomiast utożsamianie celu wykonania operatu z określonym postępowaniem i przykładowo pisanie, że operat wykonano dla potrzeb wskazanego postępowania sądowego, gdyż niezależnie od tego, że rzeczoznawca może określać różne rodzaje wartości nieruchomości, to dla danego celu wartość powinna być taka sama niezależnie od rodzaju postępowania, w jakim operat ma zostać użyty. Odrębną kwestią jest to, jak i za co odpowiada rzeczoznawca. Wydaje się, że powinien odpowiadać za błędy powodujące, że albo wartość nieruchomości została określona źle, albo że opinia przestała mieć cechy operatu szacunkowego. Natomiast jeśli ma on wskazać wartość rynkową nieruchomości, powinna ona zostać przez niego określona w takiej samej wysokości bez względu na rodzaj postępowania lub czynności prawnej (sprzedaż, darowizna, zamiana itp.), którą zamawiający zamierza przeprowadzić.” (Bończak-Kucharczyk E. Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz LEX, 2011).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika