Odrębna własność lokalu a czynsz

Pytanie:

"Czy w momencie zaistnienia odrębnej własności w miejsce własnościowego mieszkania spółdzielczego ustaje opłata czynszu?"

Odpowiedź prawnika: Odrębna własność lokalu a czynsz

Obowiązek płacenia czynszu nie ustaje. Fakt przekształcenia takiego lokalu nie oznacza, iż czynszu nie trzeba już opłacać. Należy go dalej uiszczać. Przekształcenie to daje jednak właścicielowi szereg innych uprawnień, przede wszystkim to, że staje się on "pełnym" właścicielem lokalu i może nim swobodnie rozporządzać.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kuka 2021-03-19 14:13:54

    Czynsze to się płaci w takich mieszkaniach które nie są pełną własnością. Natomiast mieszkania które są odrębną własnością z gruntem posiadają akt notarialny, to powinna być opłata za administrowanie,albo zarządzanie, nie jakiś tam czynsz.

  • Wilk. 2020-11-22 13:01:30

    Niby wolny po 2000 -roku Kraj. Ale nadal obowiązuje Biruta ustaw z 52 - roku o wieczystym użytkowaniu.

  • Odrębna Własność. 2020-06-20 13:27:19

    W krajach europy zachodnie, jak się posiada własne mieszkanie potwierdzone u notariusza,to czynszu i tak zwanej eksploatacji się nie płaci. Płaci się wtedy za administrowanie,albo inaczej za zarządzanie, owszem podatki i media trzeba płacić. Czyżby P.R.L. Bis nadal po 28 latach obowiązywał.

  • Zbyli 2013-02-22 20:53:36

    Zgodnie z dyspozycją ART. 29 ust. 1 usrawy o własności lokali przy zarządzie nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni - z dniem wyodrębnienia się z oznaczonej nieruchomości pierwwszego lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa sprawuje zarząd nad tą nieruchomością w postaci zarządu powierzonego i jest zobowiązana do prowadzenia w stosunku do tej nieruchomości wszelkich rozliczeń wynikających zs zapisu Art.29 ust.1 i 2 ustawy o własności lokali,zastosowanie ten przepis znajduje na mocy odwołania zawartego w Art.27 ust.2 ustawy o sp-niach mieszk. z 15.12.2000r. Art.29 ustawy o wł.lok. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd powierzono w sposób określony w Art.18 ust.1 ustawy o wł.lok.jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej,ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na ich pokrycie,a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, po zakończeniu roku kalendarzowego właściciele lokali powinni otrzymać rozliczenie wpłaconych zaliczek ( do końca marca ).

  • maan5o 2012-11-09 11:44:28

    ja mam mieszkanie wlasnosciowe,kolejowe w bloku 10pietrowym,przed przeksztalceniem we wspolnote kolej wogule nie remontowala nic a jeszcze prad nam przed blokami na calym osiedlu odcieli,po wykupieniu mieszkan wszystkim zajmuje sie wspolnota i prywatna firma budowlana z ktora mamy umowe.wiec kolej pozbyla sie klopotu.moje pytanie za co koleij placimy tak wysokie czynsze??tez bym tak chcial-sprzedac jakas rudere a potem jeszcze pobierac od wlasciciela dozywotnio co miesiac czynsz!! I TO JEST PANSTWO PRAWA-RACZEJ BEZPRAWIA.SAMI ZLODZIEJE I NIC WIECEJ.

  • zuza 2012-06-18 12:23:06

    To sa jakies kpiny to sa nasze mieszkania zaplacilismy za nie 100% a moze i wiecej, dlaczeggo mam placic eksploatacje przeciez to moje metry sa, to jest moja pelna wlasnosc !!! Hm jakie jest w tym chorym kraju pojecie wlasnosci ? Czynsz to sie placi za mieszkania kwaterunkowe i spoldzielcze.

  • wojtek 2012-05-12 08:10:09

    z tym czynszem to jest jakas przesada daleko idaca ..w myśl logiki ..jesteśmy właścicielami a płacimy czynsze i to coraz wyższe ..ciekawe co mówi prawo pokomunistyczne

  • mieszkanka 2012-03-03 17:38:04

    dla mnie dziwna jest właśnie ta "eksploatacja".co to za opłata?to jak dzierżawa!! wspólnoty są tańsze,muszę przekształcić mój lokal,namówić sąsiadów i oddzielić się od spółdzielni.

  • danek02 2012-01-05 21:06:15

    Nie widze odpowiedzi na komentarz wiec zapytam jeszcze raz?Jak to wkoncu jest,Skoro nastapila odrebna wlasnosc to dlaczego spoldzielnia dalej podnosi czynsz i inne oplaty poza tym moim zdaniem powinno byc w spoldzielni teraz drugie konto dla tych z odrebna wlasnoscia lokalu na remonty!!

  • su 2012-01-03 14:53:38

    skoro mieszkania sa nasze taplacilismy za nie to dlaczego mam placic za uzytkovanie hmm


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika