Archiwum porad prawnych Styczeń 2024

Woda z balkonu zalewa sąsiadów - kto odpowiada?

24.1.2024

Dostałem wezwanie od mieszkających piętro niżej sąsiadów do usunięcia wady budowlanej na swoim tarasie w budynku wieloosobowym. Według nich na tarasie występuje wada na skutek której podczas deszczu woda dostaje się do wewnątrz budynku i zalewa niżej usytuowane mieszkania. Budynkiem zarządza (...)

Informowanie komornika o spłacie długu

24.1.2024

Rok temu rozpoczęłam windykację swojej należności od mojego dłużnika poprzez komornika. W tym czasie mój dłużnik wpłacał na moje konto, a także mi bezpośrednio różne kwoty, z pominięciem jednak komornika. Obecnie dług jest spłacony. W jakiej formie powinnam zawiadomić o tym komornika? (...)

Konkubinat a ubezpieczenie zdrowotne

24.1.2024

Moja znajoma od paru ładnych lat żyje w konkubinacie. Mają wspólnie dziecko. On ma ubezpieczenie zdrowotne. Ona była zarejestrowana w Urzędzie dla bezrobotnych, stąd też miała ubezpieczenie. Jednak parę dni temu zaproponowano jej podjęcie pracy na zmiany, a ona ze względu na to, że nie miałaby (...)

Wykorzystanie fragmentów filmów

24.1.2024

Opracowujemy program szkolenia przeznaczonego dla pracowników przedsiębiorstw. Program będzie obejmował prezentację, materiały szkoleniowe oraz pomoce. Między innymi w programie chcielibyśmy uwzględnić odtworzenie kilku fragmentów filmów fabularnych (od kilkunastu sekund do max. 5 min). Raz (...)

Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

24.1.2024

Gdzie znajdę wzór pozwu o alimenty, który musi sporządzić pełnoletni syn (18 lat, uczy się w liceum)? Alimenty zostały zasądzone przy rozwodzie, ale ojciec dziecka uchyla się od ich płacenia miesza jak może, ukrywa swoje rzeczywiste dochody (właśnie skończył mu się wyrok w zawieszeniu (...)

Alkohol i opieka nad dziećmi

19.1.2024

Czasami znajomi podrzucają mi swoje dzieci, abym na nie kilka godzinek zerknął. Słyszałem z prasy o sprawach karnych dla opiekunów w stanie nietrzeźwym zajmujących się dziećmi. Czy jak podrzucają mi te dzieci, to nie mogę wypić w tym czasie kilka piw?

Wysokie drzewa rosnące na granicy

19.1.2024

Czy sąsiad miał prawo posadzić świerki w odległości 0.5 metra od granicy działki od strony południowej? Świerki mają już ok. 4 m wysokości.

Przedawnienie przestępstwa fałszerstwa dokumentu

19.1.2024

Przypadkiem odkryłem, że pewna osoba sfałszowała w maju 2001 roku dokument. Podpisała się zamiast mnie na dokumencie, o którym nie miałem pojęcia, że istnieje. Jednak dopiero teraz wyszły na jaw jego skutki prawne. Czy przestępstwo fałszerstwa już uległo przedawnieniu, czy jeszcze nie?

Odpowiedzialność karna za pisanie pracy dyplomowej

19.1.2024

Co może grozić, jakie konsekwencje prawne mogą być wyciągnięte w stosunku do osoby, która zarobkowo trudni sie tzw. "prostytucją intelektualną" to znaczy pisze różnego rodzaju prace licencjackie, dyplomowe i magisterskie. Jakie konsekwencje prawne mogą grozić osobie, która napisała przypuśćmy (...)

Nauczyciel skazany za przestępstwo umyślne

19.1.2024

Wiem, że nauczyciel po skazaniu prawomocnym wyrokiem sądu karnego traci prawo do wykonywania swego zawodu. Czy dotyczy to wszystkich przestępstw? Czy zakaz jest bezterminowy? Czy skazanie w wyniku prywatnego powództwa skutkuje tak samo jak z powództwa publicznego (prokuratora)?

Odsetki od kary umownej

19.1.2024

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?

Temperatura wody w kranie

19.1.2024

Zbyt niska temperatura wody ciepłej dostarczanej do mojego mieszkania jest wynikiem płacenia przeze mnie wysokich rachunków za jej zużycie. Zużywam bowiem znacznie więcej wody ciepłej od zimnej w procesie jej użytkowania, gdyż nie mogę jej mieszać z wodą zimną z powodu zbyt niskiej temperatury (...)

Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

11.1.2024

Mieszkania w budynku, który oprócz mnie zamieszkuje 9 rodzin. Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, z 3-osobowym zarządem. Nie chcę należeć do tej wspólnoty, bo ciągle mają miejsce konflikty. Czy mogę zrezygnować z udziału we wspólnocie, jeśli tak jakiego rodzaju dokumenty muszę złożyć (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika