Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie ponad karę umowną
Kara umowna jest instytucją pozwalającą na uzyskanie pewnego wyrównania szkód w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Kara umowna powinna być zastrzeżona w umowie. W razie jej zastrzeżenia dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się ze zobowiązania przez zapłatę kary umownej (art. 483 kodeksu cywilnego).
Zgodnie z art. 848 § 1 kc w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. Jak wynika z zacytowanego przepisu samo zastrzeżenie kary umownej ma ten skutek, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, wierzyciel może żądać jedynie kary umownej. Gdyby szkoda wywołana niewykonaniem zobowiązania była wyższa niż zastrzeżona kara umowna, to wierzyciel i tak mógłby żądać tylko kary umownej. Tylko jeśli strony zawarły wyraźne postanowienie umowne w zakresie odszkodowania, pozwoli wierzycielowi na żądanie od dłużnika także naprawienia szkody przewyższającej karę umowną. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że takie postanowienie umowne musi być objęte konsensusem, a więc i Państwo i klient musicie się na nie zgodzić.

W związku niniejszą problematyką proponujemy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
